26 Драган Кукољ, "Системи засновани на рачунарској интелигенцији"

11.12.2013. - 13:41
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - МОНОГРАФИЈЕ”

Назив монографије: „Системи засновани на рачунарској интелигенцији”

Аутор: Драган Кукољ

Рецензенти:  др Миодраг Темеринац, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду
             др Војислав Кецман, проф. School of Engineering, University of Auckland,
             Auckland, NZ
             dr Stevan Berber, prof. Dept. of Electrical and Computer Engineering, University
             of Auckland,  Auckland, NZ

Лектор: Весна Кукољ

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: ФТН – Графики центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за издавачко–уређивачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Радомир Фолић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
004.414.2(075.8)

КУКОЉ, Драган
     Системи засновани на рачунарској интелигенцији /
Драган Д. Кукољ. – Нови Сад : Факултет техничких наука,
2007 (Нови Сад : ФТН, Графички центар ГРИД). – 486 стр. :
илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - монографије” ; бр. 26)
Тираж 300.

ISBN 978-86-7892-068-4

а) Рачунарски системи

(из садржаја)
„... Књига је намењена студентима већине инжењерских струковних студија: рачунарства, електротехнике, машинства, мехатронике, итд. Обухвата области које су укључене у курсеве из рачунарске интелигенције, вештачке интелигенције, роботике, интелигентног управљања, обраде сигнала и слично. За праћење материје у књизи је неопходан додипломски ниво познавања математичке анализе и линеарне алгебре. Знање основа теорије система аутоматског управљања и дигиталне обраде сигнала може бити корисно, алли није неопходно. Књига може бити посебно интересантна инжењерима у индустрији који желе да своје стечено стручно знање и податке који су им расположиви, преточе у систематизоване поступке анализе или пројектовања реалних система. Бројни алгоритми са разноврсним примерима дају читаоцу прилику да усвоји принципе функционисања одабране методе и примени их у пракси. ...“

(из рецензија)

„... У задњих десетак година методе рачунарске интелигенције су се понављано показале врло успјешне код нових проблема и није чудно да су побудиле велики интерес у многим областима људске дјелатности. То се посебно показало у процесирању свих могућих сигнала, распознавању облика, детекцији грешака, аутоматском управљању, био-информатици и многим сродним областима. Одатле и потреба за овом књигом.
Ниже потписаном референту су познате многе књиге из овога подручја па овдје може слободно да каже да је књига др Драгана Кукоља врло вриједан и оригиналан допринос литератури из ове области, како по ширини и свеобухватности изложене материје тако и по начину њеног приказивања. Сигурно је да ће и корисницима/корисницима ове књиге то бити од велике помоћи. Подручје рачунарске интелигенције је врло широка област чије представљање захтијева осим талента и много храбрости. Обје особине су биле присутне код аутора чији је, дужан поштовања и, ризичан подухват произвео добру и вриједну књигу. ...“
рецензент Др Војислав Кецман

„... Садржај књиге покрива научну област теорије и примене рачунарске интелигенције са датим доприносима у области метода идентификације и управљања помоћу фазу логике и неуро-фазу система, као и нових кластер метода базираних на неуронским мрежама.
Књига садржи око 40 аутоцитата из области рачунарске интелигенције, при чему је велика већина од међународног значаја, док је само 4-5 објављено у домаћим часописима или конференцијама. ...“
рецензент Др Стеван Бербер
(о аутору)

Др Драган Кукољ је редовни професор на Факултету техничких наука (катедра за рачунарску технику). У оквиру наставних делатности предавао је предмете: „Пројектовање система заснованим на рачунарима“, „Алгоритми и архитектура ДСП“, „Експертни системи у у управљању системима“, „Системи аутоматског управљања“ и  „Управљање великим системима“. Аутор је више од сто стручних и научних радова. Области стручног и истраживачког деловања су технике рачунарске интелигенције и њихова примена у управљању сложеним системима, препознавању облика и обради сигнала.

• Није могуће приказати слику.