461 Darko Marčetić, Vlado Porobić "Primena mikroprocesora u elektroenergetici"

12.02.2015. - 11:14
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Primena mikroprocesora u elektroenergetici : praktikum laboratorijskih vežbi”

Autori:       Darko P. Marčetić, Vlado Porobić

Recenzenti: dr Vladimir Katić, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka  u Novom Sadu
             dr Dušan Graovac, „Infine Technologies AT“ Nojbiberg, Nemačka

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.31:681.5 (075.8)(076)
621.31:004.31 (075.8)(076)

MARČETIĆ, Darko
   Primena mikroprocesora u elektroenergetici : praktikum
laboratorijskih vežbi / Darko Marčetić, Vlado Porobić. - 3.
izd. - Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad :
Grid) . - [IV], 171 str. : ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija
"Tehničke nauke - udžbenici" ; 461)

Tiraž 200. -  Bibliografija
ISBN 978-86-7892-620-4

a) Elektroenergetika – Mikroprocesori - Praktikumi

(iz sadržaja)
Publikacija pod naslovom: Primena mikroprocesora u elektroenergetici- praktikum laboratorijskih vežbi sadrži 167 strana i 6 poglavlja. Sadržaj je podeljen u sledeća radna poglavlja: 0. Uvod- Osnove praktičnog rada sa mikrokontrolerima namenjen upravljanju energetskim pretvaračima, 1. I vežba- Upoznavanje sa načinom rada i osnovnim periferijama mikrokontrolera dsPIC30F4011, 2 II vežba- Primena mikrokontrolera u jednosmernim pogonima opšte namene sa otvorenom i zatvorenom povratnom spregom po brzini, 3. III vežba-Primena mikrokontrolera u prekidačkim izvorima napajanja, IV vežba- Primena mikrokontrolera u servo pogonima motorima jednosmerne struje sa regulisanom brzinom i momentom i 5. V vežba- Primena mikrokontrolera u pogonima opšte namene sa PWM skalarno upravljanim trofaznim asinhronim motorom.
(iz recenzije)
Ova knjiga je nova verzija praktikuma labaratorijskih vežbi za predmed Primena mikroprocesora u energetici, koji je izdat još 2006. god., ali potpuno izmenjena , osavremenjena i prilagođena najnovijoj tehnologiji.  Njena osnovna namena je da upotpuni znanje studenata stečenog tokom teorijskog dela nastave. Praktikum ujedno olakšava studentima praćenje multidisciplinarnih laboratorijskih vežbi, kojima su obuhvaćeni svi aspekti digitalnog upravljanja energetskim pretvaračima. Sve laboratorijske vežbe su bazirane na mikroprocesoru Microchip dsPIC30F4011, koji je u mogućnosti da izvrši i testira većinu modernih algoritama upravljanja u realnom vremenu.
                                                                                                                                   Prof.dr Katić Vladimir
Ovaj praktikum predstavlja sastavni deo labaratorijskih vežbi iz predmeta Primena mikroprocesora u energetici. Praktikum je izrazito multidisciplinaran i obuhvata više aspekata digitalnog upravljanja energetskim pretvaračima. Gradivo  je izloženo razumljivo i precizno uz veliki broj ilustracija i blokovski organizovanih šema i algoritama upravljanja, kao i sa priloženim detaljnim šemama i konačnim listinzima testiranih programa. Svojom dobrom organizacijom i kvalitetom ponuđenih tehničkih rešenja praktikum prevazilazi svoju nastavnu ulogu i daje osnove za praktičan rad sa mikrokontrolerima.
                                                                                                                                         dr Dušan Graovac
(o auorima)
Vanredni profesor dr Darko Marčetić je rođen 1968. FTN je završio 1992. Godine. Magistarski rad i doktorsku disertaciju je odbranio na ETF Beograd, 1998. i 2006. Zaposlio se 1993 na FTN Novi Sad kao asistent u naučnom radu. U periodu od 2000-2006. boravi i radi u kompanijama CESET, Asti, Italija i Emerson Electric, St. Louis, SAD. 2012. se bira u zvanje vanrednog profesora na FTN Novi Sad za užu naučnu oblast Elektromotorni pogoni i pretvarači.
Docent dr. Vlado Porobić rođen je 1974. FTN je završio 2000. godine. Doktorsku disertaciju odbranio je na FTN 2012. godine,  iste godine biran je u zvanje docenta. Oblast interesovanja su elektronika i elektromotorni  pogoni.

• Nije moguće prikazati sliku.