72 Ilija Kovačević, Nebojša Ralević "Funkcionalna analiza"

13.01.2013. - 13:55
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Funkcionalna analiza”

Autori: Ilija M. Kovačević, Nebojša M. Ralević

Recenzenti: dr Jovan Mališić, red. prof. u penziji, Matematički fakultet, Beograd
             dr Ljiljana Gajić, red. prof., Prirodno matematički fakultet, Novi Sad

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa
: Offset Print, Matice srpske 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
517.98(075.8)

KOVAČEVIĆ, Ilija M.

Funkcionalna analiza / Ilija M. Kovačević, Nebojša M. Ralević. – [2. dopunjeno, prerađeno izd.]. –
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Novi Sad : Offset Print). - 203 str. : ilustr. ; 24 cm. –
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 72)
Tiraž 500.
ISBN 86-80249-83-1

a) Funkcionalna analiza

   (Iz sadržaja)
   Funkcionalna analiza je jedna od najvažnijih i najsadržajnijih oblasti savremene matematike, čije se metode i rezultati primenjuju u gotovo svim matematičkim disciplinama, u numeričkoj i primenjenoj matematici, te u raznim oblastima fizike i tehnike. Funkcionalna analiza je nastala na prelazu iz devetnaestog u dvadeseti vek kao nadgradnja linearne algebre i područja klasične analize kao što su integralne i diferencijalne jednačine, račun varijacija, razvijanje funkcija u redove itd.
   Ovaj udžbenik sadrži sledeća poglavlja: uvod; metrički prostori; topološki prostori: vektorsko topološki procesi; Lebegova mera i Lebegov integral.
   (Iz recenzije)
   Gradivo je izloženo jasno, razumljivo i precizno. Sa stručne i metodske strane korektno je obrađeno. Izlaganje je postupno, pojedini delovi predstavljaju dobro povezane logičke celine čime se postiže lakše razumevanje gradiva. Pažljivo odabrani primeri doprinose lakšem i bržem usvajanju teorije.
   Knjiga je namenjena studentima tehničkih fakulteta. Način na koji je materija obrađena daje mogućnost da ovu knjigu mogu koristiti svi oni koji žele da savladaju osnovna znanja iz funkcionalne analize.
   (O autorima)
   Ilija M. Kovačević je redovni profesor na FTN-u u Novom sadu. Doktorirao je 1979. god. na PMF-u u Beogradu. Predaje Matematičku analizu I i Matematičke metode IV. Područje njegovog rada je topologija-kompaktnost.
   Nebojša M. Ralević je docent matematike na FTN-u u Novom Sadu. Doktorirao je 1997. god. na PMF-u u Novom Sadu. Predaje Matematiku I. Područje njegovog naučnog rada su teorija mere i verovatnoće, fazi logika, i skupovi i nelinearni diferencijalni račun.