64 Miroslav Plančak, Dragiša Vilotić "Tehnologija plastičnog deformisanja"

31.12.2012. - 11:15
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Tehnologija plastičnog deformisanja”

Autori: Miroslav Plančak, Dragiša Vilotić

Recenzenti
: dr Vlado Vujović, red. prof. penziji
            dr Milentije Stefanović, red. prof. Mašinskog fakulteta u Kragujevcu

Lektor: Aleksandra Kolarić

Tehnička obrada: Đorđe Čupković dipl. inž. maš.

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: Scan Studio, Laze Lazarevića 9, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.7.01:539.374(075.8)

PLANČAK, Miroslav

     Tehnologija plastičnog deformisanja / Miroslav Plančak, Dragiša Vilotić.-
Novi Sad : Univerzitet : Fakultet tehničkih nauka, 2003 (Novi sad : Scan Studio). III,
– 115 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 64)
Tiraž 300.
ISBN 86-80249-72-6

a) Metali – Obrada deformisanjem

(o autorima)
Dr Miroslav Plančak je redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka (FTN), Univerziteta u Novom Sadu. Šef je laboratorije za tehnologiju plastičnog deformisanja na FTN-u. Polje njegovih aktivnosti obuhvata pre svega tehnologije zapreminskog plastičnog deformisanja, trenje, precizno i mikrodeformisanje, hidrodeformisanje cevi i dr. Proveo je ukupno 1,5 godinu na istraživačkom radu na univerzitetskim istraživačkim laboratorijama u Engleskoj, Nemačkoj, Japanu i Norveškoj. Član je naučnog komiteta evropske asocijacije za deformisanje materijala (ESAFORM) sa sedištem u Parizu.
Dr Dragiša Vilotić je redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu. Njegove istraživačke aktivnosti usmerene su pretežno na zapreminsko deformisanje, pre svega na analizu procesa sabijanja i kovanja u hladnom stanju, kao i na analizu deformabilnosti materija. Iz tih oblasti objavio je određen broj radova u renomiranim svetskim časopisima. Nosilac je naučne saradnje sa Ruskom akademijom nauka u oblasti istraživanja deformabilnosti materijala kod hladnog zapreminskog deformisanja.
(iz recenzija)
Materija je izložena jasno i precizno, korišćena je savremena literatura, a pored teorijskog aspekta TPD, knjiga sadrži i čitav niz za praksu potrebnih dijagrama, tabela, preporuka i ostalih podataka, što ukazuje na to da se ona uspešno može koristiti i u praksi. Udžbenik uspešno popunjava prazninu koja je postojala na našem jeziku iz ove oblasti i na ovom nivou pa je predlažem za štampu.
Dr Vlado Vujović, red. prof. u penziji, FTN-Novi Sad
Materijal u okviru ove knjige je sistematičan tako da je svaka metoda obrađena u okviru tri dela: u prvom delu se daju osnovni pojmovi, definicije, osnovne karakteristike, drugi deo sadrži analizu procesa, teoretski pristup, a treći deo projektovanje tehnologije u kome se, uz podatke o samom procesu, daje pregled problematike alata i mašina. Zahvaljujući takvoj strukturi omogućava se lakše sagledavanje ove materije od strane studenata.
Dr Milentije Stefanović, red. prof. MF Kragujevac
(iz sadržaja)
Knjiga Tehnologija plastičnog deformisanja namenjena je studentima trećeg semestra mašinstva (odsek: opšte i proizvodno mašinstvo) Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, i u potpunosti je usklađena s nastavnim planom i programom. Iako je njen prevashodni cilj da studentima posluži kao osnovna literatura pri izučavanju ove materije, ona može biti korisna i stručnjacima iz prakse prilikom rešavanja svakodnevnih problema u proizvodnim uslovima.
Knjiga u prvom delu sadrži osnovne teorijske postavke na kojima se bazira ova tehnologija i koje su neophodne kako za razumevanje odvijanja procesa tako i pri rešavanju konkretnih problema.
Aktuelnost ove knjige ogleda se i u tome što su, pored klasičnih, etabilarnih metoda tehnologije plastičnog deformisanja, u njoj obrađene i neke od najnovijih metoda i pristupa, razvijenih u poslednjih desetak godina.