57 Valentin Glavardanov "Zbirka rešenih zadataka iz teorije elestičnosti"

31.12.2012. - 11:08
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Zbirka rešenih zadataka iz teorije elastičnosti”

: Valentin Glavardanov

Recenzenti: dr Teodor Atanacković, dopisni član SANU, red. prof. FTN-a u Novom Sadu
             dr Jovo Jarić, red. prof. Matematičkog fakulteta u Beogradu

Izdavač
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:

prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SANS, Despota Stefana 5a, Novi sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
539.3(076.58)

GLAVARDANOV, Valentin

     Zbirka rešenih zadataka iz teorije elastičnosti / Valentin Glavardanov. -
Novi Sad : Univerzitet : Fakultet tehničkih nauka, 2003 (Novi Sad : SANS).
– 264 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 57)
Tiraž 200.
ISBN 86-80249-63-7

a) Teorija elastičnosti - Zadaci

(iz sadržaja)
„Zbirka je prvenstveno namenjena studentima tehničkih fakulteta koji se prvi put susreću sa Teorijom elastičnosti. Osnovni cilj zbirke nije u broju i težini rešenih zadataka nego u stavljanju naglaska na postupnost i način rešavanja zadatka. Zbirka se sastoji iz četiri dela.  U prvom delu su date kratke osnove tenzorkog računa u pravouglom Dekartovom koordinatom sistemu propraćene rešenim zadacima. Čitaocu se skreće pažnja da je za razumevanje ovog dela, pored osnovnih znanja iz linearne algebre i analize, najvažnije da dobro ovlada tehnikom rada sa indeksnim jednačinama. U drugom i trećem delu obrađene su analiza napona i analiza deformacija, respektivno. Četvrti deo knjige sadrži zadatke iz Hukovog zakona i Linearne teorije.
(iz recenzije)
„Iz analize oblasti koje sadrži ova zbirka zadataka može se zaključiti da tekst dr Valentina Glavardanova predstavlja značajan doprinos udžbeničkoj literaturi, na srpskom jeziku, koji se odnosi na Teoriju elastičnosti za dodiplomske kurseve na tehničkim fakultetima. Veliko predavačko iskustvo i nesumnjivi talenat da se precizno i jasno iznesu važni pojmovi Teorije elastičnosti, čine ovaj tekst posebno vrednim. Zbirka je pisana savremeno i njena važna karakteristika je dosledno korišćenje indeksne notacije u prezentaciji.“
(o autoru)
Autor ove zbirke dr Valentin Glavardanov je bio dugogodišnji asistent na predmetima iz Mehanike deformabilnog tela na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, tako da je svoje bogato iskustvo koje je stekao držeći vežbe iz Teorije elastičnosti iskoristio u formulisanju koncepcije zbirke. Magistrirao je 1995, a doktorirao 1997.godine.