52 Vladimir Kovačević, Miroslav Popović "Sistemska programska podrška u realnom vremenu"

31.12.2012. - 11:05
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Sistemska programska podrška u realnom vremenu”

Autori: Vladimir Kovačević, Miroslav Popović

Recenzenti
: dr Borislav Lazić, red. prof Elektro-tehničkog fakulteta u Beogradu
             dr Miroslav Hajduković, red. prof Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa
: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
681.3.06(075.8)

KOVAČEVIĆ, Vladimir
     Sistemska programska podrška u realnom vremenu / Vladimir Kovačević,
Miroslav Popović. – Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2002(Petrovaradin :
SIMBOL). – 509 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke -udžbenici ” ; br. 52)
Tiraž 500.
ISBN 86-80249-58-0

a) Računarski sistemi – Softver
(iz sadržaja)
Knjiga se sastoji iz tri dela:
DEO I    Projektovanje sistemskih programskih alata za sisteme u realnom vremenu
DEO II Projektovanje operativnih sistema za realno vreme (Klasifikacija, Primer višeprocesnog okruženja. Rukovanje resursursima: procesorom, memorijom, ulazom-izlazom i informacijama.)
DEO III  Sistemi virtuelnih mašina. Distribuirani operativni sistemi. Primer operativnog sistema u realnom vremenu: RTLinux.

(iz recenzije)
I Osnovni podaci
Knjiga „Sistemska programska podrška u realnom vremenu“ autora prof. dr Vladimira Kovačevića i prof. dr Miroslava Popovića obuhvata (sa predgovorom i sadržajem) 602 strane. Literatura sadrži 65 korišćenih izvora. Knjiga je podeljena u 16 poglavlja: 1. Uvod,  2. Projektovanje asemblera i mikroasemblera,  3. Formalni sistemi kao osnova za projektovanje kompajlera,  4. Punjač programa u memoriju,  5. Integrisano razvojno okruženje za sisteme u realnom vremenu,  6. Projektovanje operativnih sistema u realnom vremenu,  7. Rukovanje resursima računarskih sistema,  8. Rukovanje procesorom,  9. Rukovanje memorijom,  10. Rukovanje ulaz-izlazom,  11. Rukovanje informacijama,  12. Sistem virtuelnih mašina  13. Distribuirani operativni sistemi  14. Primer operativnog sistema u realnom vremenu: RTLinux,  15. Dodatak A. Primeri ulazno-izlaznih uređaja i  16.  Literatura.

(o autorima)
Prof. dr Vladimir Kovačević je redovni profesor na FTN u Novom Sadu. Šef je Katedre za računarsku tehniku i računarske komunikacije, koja u širem sastavu angažuje 65 inženjera i na kojoj je do sada diplomiralo više od 300 studenata FTN. Razvio je, ili je učestvovao u razvoju, velikog broja uređaja i sistema zasnovanih na računarima. Autor je dva patenta i velikog broja naučnih i stručnih radova iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.
Prof. dr Miroslav Popović je redovni profesor FTN u Novom Sadu. Do sada je izvodio nastavu iz većeg broja predmeta Katedre, a pre svega iz predmeta Sistemska programska podrška i Međuračunarske komunikacije i računarske mreže. Učestvovao je u velikom broju naučno-istraživačkih i stručnih projekata, koji su uvek rezultovali u praktičnim uređajima i sistemima, kao i naučnim i stručnim radovima iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.