13 Branko Perišić "Osnovi računarstva – metodička zbirka zadataka I (matematičko – logičke osnove rada računara)"

24.12.2012. - 08:39
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Osnovi računarstva-metodička zbirka zadataka I
                             (Matematičko-logičke osnove rada računara)”

Autor: Branko Perišić

Recenzenti: dr Slobodan Krčevinac, red. prof. FON-a u Beogradu
            dr Danilo Obradović, red. prof. na FTN-u u Novom Sadu
            dr Miroslav Hajduković, vanr. prof. na FTN-u u Novom Sadu

Osnivači i izdavači: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo
Štampa: S-Print, Novi Sad, Dr Ilije Đuričića 3

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
681.3(076.58)

PERIŠIĆ, Branko
     Osnovi računarstva : metodička zbirka zadataka I,
(matematičko-logičke osnove rada računara) / Branko Perišić. –
Novi Sad : Stylos : Fakultet tehničkih nauka, 1997 (Novi Sad :
S print). – 227 str. : graf. prikazi ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke”; br. 13)
Tiraž 500.

a) Računarstvo – Zadaci

(iz recenzije)

     Knjiga „Osnovi računarstva – Metodička zbirka zadataka I (Matematičko-logičke osnove rada računara)“ namenjena je kao podrška savladavanju gradiva iz predmeta Osnovi računarstva, koji se izučava na prvoj i drugoj godini studija na Odseku za elektrotehniku i računarstvo Fakulteta tehničkih nauka. Ona u potpunosti pokriva jedan od tri segmenta navedenog predmeta i zajedno sa „Osnovi računarstva – Metodička zbirka zadataka II (Programabilni automati)“ čini kompaktnu celinu. Metodičnost u pristupu i postupno uvođenje studenata u osnove računarstva obezbeđuje značajnu pomoć studentima pri savladavanju navedenog nastavnog gradiva. Pažljivo stepenovanje problema i izbor studija daju potpunu sliku problema analize i sinteze prekidačkih mreža i konačnih automata.

(iz sadržaja)

     Knjiga „Osnovi računarstva – Metodička zbirka zadataka I (Matematičko-logičke osnove rada računara)“ sadrži poglavlja: Predgovor, Algoritmi i algoritamske strukture, Matematičke osnove rada računara, Logičke osnove rada računara, Analiza i sinteza sekvencijalnih mreža, Primeri ispitnih zadataka. U okviru pojedinih poglavlja obrađeni su: osnovni principi rešavanja problema u inženjerstvu, brojevi i brojni sistemi, kodovi i kodni sistemi, osnovni pojmovi logičke algebre, minimizacija prekidačkih funkcija, analiza i sinteza prekidačkih mreža, elementi memorijskog dela sekvencijalnih mreža, tehnički parametri sinhronih konačnih automata, načini zadavanja sinhronih konačnih automata, analiza sinhronih sekvencijalnih mreža, postupak sinteze konačnih automata. Poseban naglasak je stavljen na METODOLOGIJU REŠAVANJA PROBLEMA u opštem smislu i analizu tipičnih grešaka pri primeni metoda analize i sinteze prekidačkih mreža i sinhronih konačnih automata. Kao ilustracija metodološkog pristupa data su detaljna rešenja 37 (trideset sedam) uvodnih problema, 3 (tri) problemske studije, 57 (pedeset sedam) zadataka za proveru znanja i specificirano 18 (osamnaest) nerešenih primera ispitnih zadataka. U sklopu svakog pojedinačnog rešenog zadatka izvršena je metodična primena razrađenih bazičnih principa i otvoren niz propratnih mogućnosti kroz seriju pitanja na kraju svakog rešenja odnosno studije.

(o autoru)

     Dr Branko Perišić je docent na Katedri za računarske nauke i informatiku Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, na predmetu Projektovanje softvera. Učestvuje u organizaciji i izvođenju nastave na predmetu Osnovi računarstva. Koautor je udžbenika „Mikroprocesori i mikroračunari“ i udžbenika „Osnovi računarstva – Metodička zbirka zadataka II (Programabilni automati)“. Učestvovao je u izradi 48 projekata implementacije upravljačkih informacionih sistema, niza naučno-istraživačkih projekata u domenu elektrotehnike i računarstva. Autor je niza programskih paketa u domenu poslovnih informacionih sistema i namenskih programskih alata. Objavio je 44 rada na domaćim i međunarodnim naučnim i stručnim skupovima i časopisima. Magistrirao je na temi zaštite računarskih sistema a doktorat odbranio iz domena metodologija projektovanja informacionih sistema. Oblast istraživanja obuhvata softversko inženjerstvo, organizaciju računara, metodologije projektovanja informacionih sistema i metode programiranja. Rukovodilac je Centra za računarstvo Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.