2 Danilo Obradović, "Osnovi računarstva"

18.12.2012. - 08:24
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE – UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Osnovi računarstva”

Autor: Danilo Obradović

Recenzenti
: Vladimir Kovačević, redovni profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu
            Slobodan Krčevinac, redovni profesor Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu

Osnivači i izdavači: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo
Štampa: S-Print, Novi Sad, Dr Ilije Đuričića 3

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
620.1 (075.8)

OBRADOVIĆ, Danilo
     Osnovi računarstva / Danilo Obradović – Novi Sad :
Stylos: Fakultet tehničkih nauka, 1996 (Novi Sad : S print). –
1 knj. razl. pag.), : ilustr. ; 24 cm.
Tiraž 300.

a) Programiranje, b) Informatika

(iz sadržaja)
Knjiga  OSNOVI RAČUNARSTVA pisana je kao univerzitetski udžbenik, namenjen studentima Fakulteta tehničkih nauka, Odseka za Elektrotehniku i računarstvo. Međutim, može korisno poslužiti i svima drugima koji se bave računarstvom. Knjiga obuhvata matematičke i logičke osnove rada računara, organizaciju hardvera, sa posebnim naglaskom na periferijske jedinice i njihovo povezivanje sa centralnim delom računara, zatim elemente strukture i organizacije podataka, opis funkcionisanja pojedinih jedinica računarskog sistema kao i principe izgradnje sistemskog softvera. Na kraju, knjiga sadrži i elemente prenosa podataka kao i elemente izgradnje računarskih mreža.
(iz recenzije)
Knjiga Prof. dr Danila Obradovića predstavlja jedan od prvih, i to veoma uspešnih pokušaja, da se složena materija računarstva predstavi čitaocima, prvenstveno studentima. Autor je pred sobom imao veoma težak zadatak susrećući se sa oblašću gde još uvek u našem jeziku ne postoji standardizovana terminologija pa je knjiga i u tom smislu dragocena i može veoma korisno poslužiti u tu svrhu. Kao što i sam autor u predgovoru kaže knjiga nije u potpunosti završena, po našem mišljenju nedostaje joj na kraju indeks pojmova, kao i mali terminološki rečnik, no i pored toga  toplo je preporučujemo kako studentima koji slušaju predavanja iz predmeta iz oblasti računarstva (i informatike) tako i stručnjacima koji rade u ovoj oblasti.
(o autoru)
Dr Danilo Obradović, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na svom putu od asistenta Instituta u Vinči, do profesora Univerziteta, bavio se različitim naučnim disciplinama, ali su one uvek bile neposredno vezane sa računarskom tehnikom. Držao je predavanja iz oblasti računarstva i informacionih sistema na više jugoslovenskih univerziteta, a bio gostujući profesor na stranim univerzitetima. Objavio je preko sto naučnih radova, kao i više knjiga i monografija. Rea lizovao i rukovodio velikim brojem naučnih projekata i projekata za potrebe privrede. Rukovodio je izradom velikog broja doktorskih i magistarskih radova. Kao pionir računarstva na Univerzitetu u Novom Sadu formirao i rukovodio sa jednom od najrazvijenijih katedri za računarstvo u zemlji. Trenutno je i direktor Instituta za računarstvo, automatiku  i merenje na Fakultetu tehničkih nauka.