422 Đurđica Stojanović, Vladeta Gajić, "Praktikum iz špedicije", 3. izdanje

17.12.2013. - 10:11
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Praktikum iz špedicije: elementi teorije, primeri i zadaci”

Autori: Đurđica Stojanović, Vladeta Gajić

Recenzenti: dr Slobodan Zečević, red. prof. Saobraćajnog fakulteta u Beogradu
             dr Milorad Kilibarda, vanr. prof.  Saobraćajnog fakulteta u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
656.96(075.8)(076)

STOJANOVIĆ, Đurđica
     Praktikum iz špedicije: elementi teorije, primeri i
zadaci / Đurđica Stojanović, Vladeta Gajić. – 3. izd. –
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013(Novi Sad : FTN,
Grafički centar GRID). – 220 str. : ilustr.; 24 cm. –
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 422)

Tiraž 300. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-553-5

a) Špedicija - Praktikumi

(iz sadržaja)
U ovom trećem, izmenjenom i dopunjenom izdanju praktikuma zadržani su osnovni koncept i struktura koje su imali prvo i drugo izdanje. Izložena materija klasifikovana je u četiri osnovne celine – poglavlja.U prvaom poglavlju obrađuju se osnovne karakteristike robnog transporta prema vidovima transporta, sa aspekta organizatora transporta.  u drugom poglavlju prikazane su organizacione specifičnosti manjih pošiljki. U trećem poglavlju izvršena je sistematizacija i dat opšti pregled dokumentacije sa kojom se sreće špediter u svom operativnom radu. U četvrtom poglavlju prikazane su osnovne karakteristike pojedinih špediterskih poslova i dati praktični zadaci sa kojima se sreće špediter u svom radu prilikom planiranja i realizacije otpreme i dopreme robe. Osposobljavanje čitaoca za rešavanje praktičnih problema obezbeđeno je brojnim primerima, studijama slučaja i praktičnim pitanjima i zadacima.

(iz recenzije)
Materija obrađena u trećem izdanju praktikuma usklađena je sa aktuelnim pravnim okvirima špediterskog poslovanja i špediterskom praksom. Stoga se praktikum može smatrati pogodnim pomoćnim sredstvom za savladavanje gradiva predviđenim nastavnim planom i programom za predmet Špedicija u okviru Saobraćajnog odseka Fakulteta tehničkih nauka.
prof. dr Slobodan Zečević, dipl. inž.
Praktikum je namenjen studentima Saobraćajnog odseka fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, kao dopuna osnovnom udžbeniku. Međutim, praktikum može biti koristan svima koji žele da steknu osnovna praktična znanja o špediterskoj delatnosti.
Prof. dr Milorad Kilibarda, dipl. inž.

(o autorima)
Dr Đurđica Stojanović je docent na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Od 1996. godine radi kao saradnik, a od 1998. godine uključena je i u nastavu iz predmeta Špedicija. Stručno i naučno se usavršavala na Institutu za transportne sisteme i logistiku Univerziteta u Dortmundu, dva puta na Institutu za transportnu ekonomiju i logistiku Ekonomskog univerziteta u Beču i na Koledž Univerzitetu u Moldeu. Učestvovala je u izradi više naučnih i privrednih projekata i autor je ili koautor više od šezdeset radova.
Prof. dr Vladeta Gajić ima bogato radno iskustvo. Bio je zaposlen u Fabrici automobila „Crvena zastava Kragujevac“, gde je 25 godina radio na razvoju, organizaciji i unapređenju transporta i logistike. Tokom svoje karijere bio je predavač na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, Saobraćajnom fakultetu u Beogradu, Višoj saobraćajnoj školi u Kragujevcu, Ekonomskom fakultetu u Baru i dr. Učestvovao je u brojnim istraživačkim i razvojnim projektima i autor je ili koautor velikog broja radova.

• Nije moguće prikazati sliku.