376 Miroslav Hajduković „Operativni sistemi (problemi i struktura)”

04.12.2013. - 11:32
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE  – UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Operativni sistemi (problemi i struktura)”

Autor:Prof. dr Miroslav Hajduković, redovni profesor, FTN Novi Sad

Recenzenti: dr Dušan Malbaški, red. prof. FTN u Novom Sadu
dr Milo Tomašević, vanr. prof. ETF u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
Prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sad

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko uređivačku delatnost FTN u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
004.451(075.8)

HAJDUKOVIĆ, Miroslav
     Operativni sistemi : (problemi i struktura) / Miroslav
Hajduković. - 1. izd. - Novi Sad : Fakultet tehničkih
nauka, 2013 (Novi Sad : FTN, Grafički centar GRID). - X, 281 str.
: ilustr.  ; 24 cm. - (Edicija “Tehničke nauke
- udžbenici” ; br. 376)
Tiraž 200. - Bibliografija. - Registar.
ISBN 978-86-7892-481-1

a) Operativni sistemi
COBISS.SR-ID 276761095

Iz sadržaja

U knjizi “OPERATIVNI SISTEMI (problemi i struktura)” se izlažu struktura operativnih sitema, principi njihovog funkcionisanja, problemi vezani za pravljenje operativnih sistema, kao i načini rešavanja ovih problema. Sadržaj knjige je struktuiran u 19 glava sa sledećim naslovima:

1. Uvod
2. Konkurentno programiranje
3. Sinhronizacija pomoću semafora
4. Izvedba CppTss-a
5. Ulazno-izlazni moduli CppTss-a
6. Virtuelna mašina CppTss-a
7. CppTss izvršilac
8. Svojstva datoteka
9. Sloj operativnog sistema za rukovanje procesima
10. Sistemski procesi
11. Sloj operativnog sistema za rukovanje datotekama
12. Sloj operativnog sistema za rukovanje radnom memorijom
13. Sloj operativnog sistema za rukovanje kontrolerima
14. Sloj operativnog sistema za rukovanje procesorom
15. Mrtva petlja
16. Komunikacija sa operativnim sistemom
17. Klasifikacija operativnih sistema
18. Paralelno programiranje
19. Literatura.

U uvodu je objašnjena uloga operativnog sistema, razmotreni su pojmovi datoteke, procesa i niti, uveden je pojam konkurentnog programa i izložena je struktura operativnog sistema kao izvornog primera konkurentnog programa. Druga glava uvodi problem konkurentnog programiranja i objašnjava principe i sredstva za rešavanje ovog problema. U njoj su izloženi tipični problemi konkurentnog programiranja i navedena su njihova rešenja koja su zasnovana na međunarodnom standardu C++11. U trećoj glavi se diskutuju semafori kao sredstvo za sinhronizaciju procesa i niti. Četvrta, peta, šesta i sedma glava do detalja izlažu izvedbu biblioteke CppTss koja implementira deo međunarodnog standarda C++11, dajući tako uvid u implementaciju jezgra operativnog sistema. U osmoj glavi se razmatraju osobine datoteka. Deveta, deseta, jedanaesta, dvanaesta, trinaesta i četrnaesta glava razrađuju probleme koje rešavaju pojedini slojevi operativnog sistema. Petnaesta glava ukratko tretira problem mrtve petlje. U šesnaestoj glavi se razmatraju znakovna i grafička komunikacija sa operativnim sistemom. Sedamnaesta glava je posvećena klasifikaciji operativnih sistema, a većim delom se bavi osobinama distribuiranih operativnih sistema. U osamnaestoj glavi se izlaže pristup paralelnom programiranju i navode tipični primeri paralelnih programa. Devetnaesta glava sadrži pregled relevantne literature.

Iz recenzije

Knjiga “OPERATIVNI SISTEMI (problemi i struktura)” nudi celovit pogled na materiju iz domena operativnih sistema, u opsegu koji se tipično izlaže na akademskim kursevima iz pomenute oblasti. Materija je izložena na sistematizovan način, koristeći lako razumljiv stil i logički redosled izlaganja.

O autoru

Miroslav Hajduković je rođen 1954. godine u Temerinu. Diplomirao je 1977. godine na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Odsek za informatiku, gde je magistrirao 1980. godine i doktorirao 1984. godine. Školsku 1985/1986. godinu proveo je na posledoktorskom studiju u Laboratoriji za računare Univerziteta u Kembridžu, Velika Britanija. U periodu od 1988. do 1992. godine bio je docent na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a u periodu od 1993. do 1998. godine bio je vanredni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Od 1998. godine je redovni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

• Nije moguće prikazati sliku.