369 Janko Hodolič “Sistemi za upravljanje zaštitom životne sredine”


03.12.2013. - 14:16
Edicija: “TEHNIČKE NAUKE - UDžBENICI”

Naziv udžbenika: “Sistemi za upravljanje zaštitom životne sredine”
Autori: Janko Hodolič Milan Majernik
Igor Budak Jana Hovancova
Miodrag Hadžistević Jana Pankova - Jurikova
Đorđe Vukelić Marina Ćulibrk

Recenzenti: dr Bato Kamberović, red. prof. Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
      dr Slavko Arsovski, red prof. Fakultet inženjerskih nauka u Kragujevcu
      dr Katica Šimunović, van. prof. Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
Prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sad

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN u Novom Sadu




CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
502:005.234(075.8)

SISTEMI za upravljanje zaštitom životne sredine / Janko
Hodolič ... [et al.] - 1. izd. - Novi Sad : Fakultet
tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : FTN, Grafički centar
GRID). - [4], 263 str. : ilustr.  ; 24 cm. - (Edicija
“Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 369)
Tiraž 120. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-469-9

1. Hodolič, Janko [autor]
a) Životna sredina - Upravljanje
COBISS.SR-ID 276316935



Iz recenzije



Publikacija predstavlja zaokruženu celinu. Poglavlja su po obimu i kvalitetu uspešno obrađena. Tekst je napisan razumljivim stilom i na visokom stručnom nivou. Propraćena je brojnim i adekvatnim ilustracijama. Tehnička obrada je korektna. Za selekciju i izbor materijala korišćeni su obimni i savremeni literaturni izvori iz različitih govornih područja kao i rezultati sopstvenih istraživanja autora u posmatranoj oblasti.

Publikacija sveobuhvatno obrađuje određenu problematiku u razmatranoj naučnoj disciplini. Pri rasvetljavanju problematike autori su koristili poznate naučno-istraživačke metode.

Autori publikacije su očigledno uspeli da u dobroj meri optimizuju obim publikacije i sadržajnost pojedinih poglavlja i tako stvore veoma vredan materijal za štampu.

O autorima



Janko Hodolič (1950) je redovni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Diplomirao je 1974. god., magistrirao 1979. god. a doktorsku disertaciju je odbranio 1988. god. Od 2006. god. je počasni doktor nauka na Tehničkom Univerzitetu u Košicama. Rukovodilac je studijskog programa Environmentalni menadžment na doktorskim studijama na Srednjeevropskoj visokoj školi u Skalici u Slovačkoj. Naučno istraživačka aktivnost mu je orjentisana na primenu računara u raznim inženjerskim aktivnostima (FMS, CAD, CAM, CAQ) i inženjerstvo zaštite životne sredine, a uža naučna oblast je metrologija, kvalitet, pribori i ekološko inženjerski aspekti. Član je domaćih i stranih naučno-stručnih asocijacija, kao i uređivačkih odbora domaćih i međunarodnih časopisa. Autor je i koautor 4 udžbenika, 8 monografija i preko 250 naučnih i stručnih radova u časopisima i na konferencijama. Učestvovao je u realizaciji preko 50 međunarodnih i domaćih projekata iz područja proizvodnog mašinstva i inženjerstva zaštite životne sredine.

Igor Budak (1973) je diplomske i postdiplomske studije završio na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu gde je trenutno i zaposlen u zvanju docenta. Doktorsku disertaciju je odbranio 2009. god. na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Ljubljani. Usavršavao se na Univerzitetima u Bolonji, Ljubljani, Beču i Košicama. Njegovi istraživački interesi, pored sistema za upravljanje zaštitom životne sredine, obuhvataju ocenjivanje životnog ciklusa, označavanje o zaštiti životne sredine, reverzibilno inženjerstvo i računarom podržanu inspekciju. Do sada je, kao autor i koautor, objavio 5 knjiga i preko 100 naučnih radova u časopisima i na konferencijama.

Miodrag Hadžistević (1966) je vanredni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Diplomirao je 1992. god, magistrirao 1999. god, a doktorirao 2004. godine. Njegova naučno istraživačka aktivnost obuhvata prvenstveno metrologiju, kvalitet i teoriju inženjerskog eksperimenta kao i ekološko inženjerske aspekte. U toku rada na Fakultetu tehničkih nauka objavio je preko 100 naučnih i stručnih radova u međunarodnim i domaćim časopisima ili na skupovima u zemlji i inostranstvu. Učestvovao je u realizaciji 14 istraživačkih projekata, koautor je 6 knjiga i autor 1 monografije.

Đorđe Vukelić (1974) je zaposlen na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Njegovi istraživački interesi trenutno obuhvataju: ekološko projektovanje i dizajn, automatizaciju postupaka projektovanja, inženjerske analize i simulacije, dijagnostiku i monitoring. Recenzent je u 15 međunarodnih časopisa. Član je 3 naučo-stručne asocijacije. Učestvovao je u realizaciji 17 istraživačkih projekata. Objavio je preko 70 naučnih članaka u časopisima. Koautor je u 5 knjiga i autor 1 monografije.

Milan Majernik (1952) je redovan profesor na Fakultetu za preduzetništvo Ekonomskog Univerziteta u Bratislavi sa sedištem u Košicama gde predaje na predmetima iz oblasti ekonomije i upravljanja preduzećem i na Srednjeevropskoj visokoj školi u Skalici gde predaje na predmetima iz oblasti upravljanja zaštitom životne sredine. U svom naučno-istraživačkom radu bavi se upravljanjem zaštitom životne sredine, alatima upravljanja i procenom uticaja na životnu sredinu. U praksi je angažovan kao auditor Austrijske nacionalne oraganizacije za sertifikaciju ÖQS, član je svetske organizacije IQNet i auditor SNAS za EMS prema ISO 14 001 i integrisanim sistemima upravljanja.

Jana Chovancová (1979) bavi se naučno-obrazovnim radom na Fakultetu za menadžment Univerziteta u Prešovu. Orijentisana je na problematiku upravljanja zaštitom životne sredine, procene uticaja na životnu sredinu i primene dobrovoljnih alata politike zaštite životne sredine u radu organizacije. Učestvovala je u više nacionalnih i međunarodnih projektata orijentisanih na upravljanje zaštitom životne sredine.

Jana Panková-Juriková (1984) bavi se naučno-obrazovnim radom na Srednjeevropskoj visokoj školi u Skalici. U okviru svog naučno-istraživačkog rada bavi se problematikom upravljanja zaštitom životne sredine u integrisanom sistemu upravljanja, integrisanog audita, upravljanja rizicima i aspekatima akreditacije i sertifikacije sistema upravljanja.

Marina Ćulibrk (1983) bavi se naučno-istraživačkim radom na Mašinskom fakultetu Tehničkog Univerziteta u Košicama. Orijentisana je na problematiku upravljanja zaštitom životne sredine u okviru integrisanog sistema upravljanja i primenjivanju dobrovoljnih alata politike zaštite životne sredine u radu
 

  • Nije moguće prikazati sliku.