Трећи сајам послова за студенте и дипломце техничко-технолошких

10.10.2007. - 00:00
Трећи сајам послова за студенте и дипломце техничко-технолошких факултета “JobFair 07 – Креирај своју будућност” ће се одржати 5-6. новембра 2007. године у Свечаној сали Грађевинског факултета, Булевар краља Александра 73. Организатори су Удружење студената електротехнике Европе – EESTEC Београд и Удружење студената технике Европе – BEST Београд.

Циљ догађаја је да помогне студентима и дипломцима да дођу до жељеног посла или прилике за стручно усавршавање у некој од компанија које успешно послују у Србији. Студенти могу да оставе своје податке директно представницима компанија на Сајму или у електронској бази ЦВ-јева која ће бити доступна на сајту www.jobfair.org.yu до 15. новембра. Сајам послова за компаније представља јединствену прилику да дођу до најквалитетнијег кадра који наша земља може да понуди, као и да се промовишу широј јавности.

Повезујући студенте са компанијама у Србији, “JobFair 07 – Креирај своју будућност” активно помаже у спречавању “одлива мозгова” и директно доприноси смањењу незапослености међу младима. Прошлогодишњи Сајам је имао око 3000 посетилаца, а више од 1100 студената је оставило свој ЦВ у електронској бази која се након сајма дистрибуира компанијама. Према незваничним подацима, запослило се преко 30. Такође, велики број студената је добио прилику за стручну праксу. Године 2005. је учествовало 12 компанија, прошле године се број повећао на 22, а ове године се очекује преко 40 компанија учесница. Међу њима ће се наћи Microsoft – глобални партнер, Coca Cola HBC – генерални покровитељ, ABS Holdings, E-Smart, Mozzart и Pexim Solutions као покровитељи.

Посетиоци Сајма ће имати могућност да унапреде личне вештине кроз предавања на теме писања ЦВ-ја, разговора за посао и развоја каријере. Након отварања Сајма одржаће се трибина на тему: “Шта када дипломирам? Високо образовање и тржиште рада”. На трибини ће учествовати представници Националне службе за запошљавање, Универзитета, успешних компанија у Србији, Центра за образовне политике Алтернативне Академске Образовне Мреже и студената. Учесници ће покушати да дођу до одговора на питање која је пожељна веза између високог образовања и тржишта рада, односно чиме се одликује компатибилност ова два сегмента, које кораке би требало предузети да би се убрзало решавање проблема незапослености и усклађивање система високог школства са потребама фирми.

Моззарт наградни конкурс на тему “Зашто, ипак, тражим посао у Србији?” представља део Сајма послова у коме сви студенти техничко-технолошких факултета БУ могу да учествују и освоје вредне награде. У ове факултете спадају Архитектонски, Грађевински, Електротехнички, Машински, Пољопривредни, Рударско-геолошки, Саобраћајни, Технолошко-металуршки, Шумарски и Факултет организационих наука. Студенти могу послати рад – есеј, не дужи од 2 стране, до 1. новембра на konkurs@jobfair.org.yu. Проглашење победника конкурса ће бити 5. новембра у термину презентације компаније Моззарт.

Студентима који су се запослили захваљујући Сајму је ово већином био први разговор за посао и прво запослење. Њихови утисци говоре највише о томе: „JobFair је, као идеја, сјајна прилика да се упознате са концептом савременог запошљавања у свету“, Владислав Бановић. „На сваком од штандова су били изузетно предусетљиви и спремни на разговор. Како да представе своје фирме и посао којим се баве, тако и да нâс саслушају, одговарају на питања, да све нас упознају мало боље него што је то могуће преко биографије. Позиве нисам очекивао, бар не истог дана, али управо то се десило! Исте вечери сам добио позив од људи из компаније Елсyс Еастерн Еуропе, да сутрадан дођем на разговор. Разговор је прошао одлично и већ после десет дана сам почео да радим“, Јован Вујнић.
„Уз помоћ JobFair-а 06 запослио сам се у фирми WIG d.o.o. у Београду… Раније нисам веровао да је JobFair озбиљна ствар, али сада, из сопственог искуства, морам рећи да вреди доћи на ЈобФаир!“, Иван Крантић.

Овакав вид спајања послодаваца и кадрова у иностранству је врло заступљен. Значај организовања “JobFair 07 – Креирај своју будућност” су препознали и подржали Министарство економије и регионалног развоја, Министарство за телекомуникације и информатичко друштво, ректор Универзитета у Београду проф. др Бранко Ковачевић, као и декани свих техничко-технолошких факултета БУ.

За више информација посетите www.jobfair.org.yu.