Универзитет UN и ФТН започели сарадњу

23.10.2007. - 00:00
Презентација Отвореног дана Института за животну средину и људску безбедност Универзитета Уједињених нација (United Nations University Institute for Environment and Human Security, UNU-EHS) и почетка сарадње са Факултетом техничких наука, одржана је у понедељак , 22.октобра на ФТН-у.

На презентацији су учествовали ректорка Универзитета у Новом Саду, проф. др Радмила Маринковић-Недучин, декан ФТН-а, проф. др Илија Ћосић, проф.др Мирјана Војновић-Милорадов, др Бранко Видицки, заменик покрајинског секратара за образовање, др Весела Радовић из Покрајинског секретаријата за заштиту и Републичког министарства одбране, а присутни су били и представници других факултета, струке, градских и покрајинских надлежних органа. Универзитет УН и сарадњу са ФТН-ом представио је др Душан Сакулски, са Универзитета UN у Бону, од недавно и доцент на ФТН-у.

Хазардне појаве не признају границе између региона или појединих земаља. Повећање учесталости и интезитета хазардних појава у животној средини, као што су поплаве, суше и клизишта повећало је и интерес у области научних истраживања ефеката таквих појава и ризика које носе. Зато је сарадња између високообразовних и истраживачких институција у тој области императив. То је био основни мотив за успостављање сарадње између Института за животну средину и људску безбедност Универзитета Уједињених Нација (UNU-EHS) и Факултета техничких наука (ФТН).

Сарадња Универзитета УН у Бону и ФТН подразумева заједничка истраживања из области утицаја деградација животне средине на људску безбедност, креирање нових наставних планова и програма у области високошколског образовања из тог домена и заједнички рад на пројектима, чији резултати доприносе смањењу ризика изазваних хазардним појавама у овом региону.