Стручна екскурзија за преко 65 професора и студената

23.11.2017. - 10:48

Преко 65 професора, асистената и студената студијског програма Енергетика, електроника и телекомуникације и струковних студија Електроенергетика - обновљиви извори електричне енергије посетило је ветропарк Кула, као и фабрике Пионир д.о.о. и Siemens у Суботици 17. новембра 2017. године.

У Кули наше студенте су дочекале колеге инжењери и упознали их са историјатом ветропарка, као и самим принципом рада ветрогенератора. Студентима је био омогућен обилазак разводног постројења и улазак у једну од три ветроелектране, које сачињавају постојећи ветропарк. Осим пријатног дочека и уводних речи колега које раде на овом пројекту, студенти су имали прилику да изблиза виде ове импонзантне енергетске објекте, као и да добију све одговоре на постављена питања. Ово је била савршена прилика да студенти на практичан начин виде управо оно о чему уче на студијама.

Следећа станица била је фабрика Пионир д.о.о. где је млади колега са мастер академских студија ФТН-а, запослен у овој фабрици као водећи електроинжењер, омогућио посету техничком одељењу и самом погону. Видно расположен и пријатан, упознао је наше студенте са радом фабрике и са могућностима техничког система за производњу слаткиша, а на крају је обављена и дегустација.

После ове слатке посете, студенти су обишли фабрику ветрогенератора компаније Siemens у оквиру које су посећене три производне хале. Студенти су видели све фазе производње једног ветрогенератора, пре уградње у ветроелектрану. Посебно занимљиво је било што су запослени све време обављали свој посао и радо одговарали на постављена питања. Виђен је и статор највећег ветрогенератора на свету, снаге 8МW, који се први пут производи у Србији. Екскурзију су предводили проф. др Владимир Катић продекан за финансије и развој ФТН-а и шеф Катедре за енергетску електронику и електричне машине, проф. др Драгиша Вилотић, продекан за наставу ФТН-а и доцент Борис Думнић директор Департмана за енергетику, електронику и телекомуникације.

Више слика можете видети у галерији.

• Није могуће приказати слику.