Студенти ФТН-а и ове године представљају Србију на финалном такмичењу роботичара у Француској

06.04.2019. - 18:46

Победивши на 17. Националном такмичењу у роботици - ЕУРОБОТ 2019, тимови са Факултета техничких наука: PMG robotics, Memristor и Probotech, пласирали су се на финално такмичење у Француској где ће представљати Србију у мају 2019. године.

Овогодишње Национално првенство у роботици одржано је 6. априла 2019. године у Централној згради Универзитета у Новом Саду и подразумевало је сениорско и јуниорско такмичење за које је било пријављено укупно 35 тимова из Србије. Тема овогодишњег такмичења била је Atom factory, у част Дмитрију Мендељејеву, великом хемичару, који је пре 150 година револуционарно променио наша схватања материје и направио класификацију хемијских елемената, каква се и данас користи.

Од укупно 18 пријављених тимова, 14 је прошло хомологацију и одмерило снаге пред интернационалним тимом судија и бројном публиком. Тимови који су се такмичили долазе са Електротехничког факултета (Београд), Машинског факултета (Београд), Високе школе електротехнике и рачунарства струковних студија (Београд), Факултета техничких наука (Нови Сад), Непрофитне организације "Сенса 021 Нови Сад“  и Средње електротехничке школе „Михајло Пупин“ (Нови Сад), а као гости, прудружила су се и два инострана тима, из Француске и Велике Британије. Такмичење је одржано у четири рунде, након чега су били полуфинални и финални мечеви.

Прво место је освојио PMG robotics, друго место Memristor и треће место тим Probotech које чине студенти Факултета техничких наука који ће представљати Србију на финалном ЕУРОБОТ такмичењу. Финално такмичење ће се одржати у Француској, у граду La Roche Sur Yon од 30. маја до 1. јуна 2019. године.

У оквиру ЕУРОБОТ-а, такође је одржано такмичење за јуниоре на коме је учествовало 17 тимова од којих 16 долази из Мале школе електронике из Београда и један из Средње електротехничке школе из Београда. Након три рунде, а затим и полуфиналних и финалних мечева, прво место је однела ”Robo mafia" из Мале школе електронике из Београда, друго Team Тесла из Средње електротехничке школе „Никола Тесла“ из Београда и треће екипа “ТИМ” из Мале школе електронике из Београда.

Тим судија сачивале су судије из Србије и Енглеске, а главни судија био је Хари Хамилтон са Универзитета Мидлсекс из Енглеске. Роботи су имати задатак да на терену изведу акције које симболично представљају експеримент, врше класификацију и мерење атома, и још многе друге ствари. Екипе су имале могућност да током мечева користе два робота, и да у директном мечу сакупе више бодова од противничких робота. Победу су однели роботи који су током меча, који траје 100 секунди, потпуно аутономно реализовали највећи број задатих елемената и тиме освојили највећи број поена.

Није могуће приказати слику.