14 Међународно такмичење Хард и Софт


04.06.2007. - 00:00
Екипа студената са Факултета техничких наука у Новом Саду (студенти са Електротехнике и рачунарства) је освојила 3 место на 14 Међународном такмичењу “Хард & Софт”, Суцеава, 21-26.мај 2007.

Ове године се такмичило 14 екипа из целог света.
Под вођством проф. др Милоша Живанова са Катедре за електронику, формирана је екипа за ово такмичење у саставу:
1. Владимир Милосављевић
2. Владимир Рајс,
3. Александар Сабо
4. Синиша Цвијановић,
Водја екипе био је Радак Јован, стипендиста министарства за науку са Катедре за електронику, Департмана за енергетику, електронику и телекомуникације. Као део екипе су ишли и Живорад Михајловић, стипендиста министарства за науку и Варга Жолти.
Као члан студентске екипе требао је да путује и Дарко Филиповић, који није могао да добије визу из формалних разлога. Он је био у сталном контакту са осталим делом екипе.
Студенти су показали изузетан напор, тако да резултат није изостао.
Задатак је ове године био веома сложен (можете погледати комплетан текст задатка у прилогу).
Наши студенти су решили око 90% постављеног задатка.
Задатак се састојао у примени DSP Analog Devices за обраду тона и слике под називом “Blackfin” 533. Коришћен је развојни систем BF533 кит лите. Задатак се састојао из три дела:
1. Требало је нормалан људски говор дигитилазивоти, затим модулисати неке ефекте, тако да би се на излазу добила дисторзија слично говору “ванземаљаца”
2. Требало је направити EKG уређај, снимити сигнал, обрадити и преко процесора или рацунара приказати на екрану.
3. Требало је на основу покрета тела (руку и ногу) обрадити слику и направи лајт соу.
Такодје су добили систем за индентификацију, који је имао своју картицу, и мањи процесор, који је требао да препозна картицу, очита индентификационе податке и да то пошаље у рачунар. На пример картицу пацијента који долази да сними EKG.
Наши студенти су решили задатке под 1. и 2. комплетно, а задатак под редним бројем 3. око 90%. Такодје су решили и проблем са индентификацијом и комуникацијом са рачунарем.
На сликама је приказан део атмосфере са такмичења.
Такмичење помажу ФТН, Покрајински секретеријати за науку и образовање, као “NIS-GAS”.
Проф. др Милош Живанов