Предмет: Архитектура и град средњег века (17 - A141A)

КатегоријаАкадемско-општеобразовни
Научна областИсторија, наслеђе и заштита

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2007..

Основни циљ премета је упознавање студената са процесом настајања архитектонских облика и развоја насеља у контексту средњовековних цивилизација. Посебан циљ предмета је развој вештина и знања за примену специфичних средњовековних стваралачких идеја и техника грађења у савременом стваралаштву.
Основно познавање архитектонских типова, конструкцијских склопова, техника грађења и стилских одлика грађевина у средњем веку. Познавање принципа и процеса насељавања у Европи од В до XВ века, као и типова насеља чији су делови сачувани у ткиву савремених насеобина.
Религијски контекст архитектуре и насеља; Средњовековно друштво, култура, естетика и њихов утицај на архитектонске програме и концепт насеља; Ранохришћанска и византијска архитектура; Развој средњовековне архитектуре у Западној Европи (прероманска, романска и готска архитектура); Рубна подручја Европе и њихов утицај на архитектуру и урбанизам; Профана архитектура и фортификације; Генеза и развој средњовековних насеља; Типологија урбанистичких елемената у средњем веку; Препознавање средњовековних делова урбане матрице у савременим насељима.
Предавања. Консултације. Колоквијуми, писмени испит
Група аутораАтлас архитектуре2005Грађевинска књига, БеоградСрпски језик
Милић, БруноРазвој града кроз стољећа 22000Школска књигаХрватски
Куртовић-Фолић, НађаРазвој архитектуре и насеља 12002скриптаСрпски језик