Предмет: Увод у сигнале и системе (17 - BMI102)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областТелекомуникације и обрада сигнала

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 31.10.2012..

Предмети којима је предуслов предмет Увод у сигнале и системе

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Дигитална обрада биомедицинских сигналадане
Стицање основних знања о начину функционисања комуникационих система: основних блокова и њихове улоге на предајној страни, основним карактеристикама комуникационог канала и основних блокова и њихових карактеристика на пријемној страни. Студент треба да стекне глобалну слику о редоследу процесирања у сваком од блокова и способност да имплементира комплетан комуникациони ланац за најједноставније реализације комуникационих система у доступном софтверком пакету и интерпретира добијене резултате.
Студент који успешно савлада градиво из овог предмета биће у стању да: - препозна и објасни основне блокове комуникационог система на страни предајника и пријемника и опише њихове основне функције - имплементира основне реализације сваког од комуникационих блокова коришћењем одговарајућег доступног софтверског пакета и подешава њихове основне параметре.
- Појам информације, појам и улога сигнала, врсте и подела сигнала, анализа сигнала. Дигитализација сигнала и пренос дигиталног сигнала. Сигнали у основном опсегу и модулисани сигнали, снага сигнала, спектар сигнала, спектрална ефикасност. - Увод у начин функционисања доступних софтверских пакета . Основни концепти у програмирању: скрипт фајлови, функције, вектори и матрице, корисне уграђене функције. - Генерисање сигнала у софтверским пакетима. Интуитивни увод у комуникационе канале, преносни медијуми: жични и бежични пренос, шум у каналу, основни модели канала: канал са гаусовим шумом, однос сигнал шум у каналу. Напреднији модели комуникационих канала и њихови параметри. Генерисање модела канала у софтверским пакетима. Основни модел комуникационог система. - Опис и редослед појединих блокова на предајној и пријемној страни. Имплементација базичног модела комуникационог система у доступном софтверском пакету. Поступци израчунавања вероватноће грешке у преносу, битске вероватноће грешке и вероватноће грешке поруке кроз симулационе експерименте. Основни принципи симулације комплетног комуникационог система. Примери имплементације основних комуникационих система у доступном софтверском пакету. Извођење симулационих експеримената и приказ у доступном софтверском пакету.
Предавања, аудиторне и рачунарске вежбе.
Жељен ТрповскиКомуникациони системи2016ФТН, скриптаСрпски језик
Proakis, J.G., Salehi, M., Bauch, G.Contemporary Communication Systems Using MATLAB and Simulink, 2nd ed.2004Thomson brooks/cole, BelmontЕнглески
Предметни пројекатдада30.00
Теоријски део испитанеда70.00