Предмет: Веб програмирање у инфраструктурним системима (17 - ESI102)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областПримењено софтверско инжењерство

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 21.09.2017..

Оспособљавање студената за решавање проблема из области Веб програмирања у инфраструктурним системима. Претходно укључује познавање HTTP протокола, детаља серверског слоја, основа клијентског слоја, основе програмских окружења, организацију web апликација, детаље MVC архитектуре, основе REST архитектуре, преглед инфраструктура за постављање веб апликција са акцентом на оне које се користе у унфраструктурним системима, постављање апликација на single сервер и на cloud инфраструктуре, као и безбедносне аспекте Веб програмирања за наведене инфрастуктуре, које су незаобилазни за инфрастуктурне системе.
Након завршеног курса, студенти ће бити оспособљени за креирање динамичких веб апликација придржавајући се одређених аспеката који су незаобилазни за инфраструктурне системиме. Студенти ће овладати програмирањем/генерисањем садржаја на серверској и клијентској стани, поствљањем апликација на продукцију на инфрастуктуре које се користе у унфраструктурним системима, као и применом сигурносних концепата неопходних за инфрастуктурне системе. Креирање серверске стране веб апликација ће бити покривено ASP.NET фрејмворк технологијама, док ће основе клијентске стране бити покривене употребом JavaScript-а и одговарајућих програмских окружењима. Студенти ће научити MVC, AJAX и основе REST-а, који су неопходни за реализацију серверске стране. У склопу курса, студенти ће научити HTML и CSS. Набројани исходи омогућују студентима да у целини реализују веб апликација у инфраструктурним системима.
Основе HTML а и CSS-а. Клијент-сервер архитектура. Основе HTTP протокола, GET и POSTметода и слање параметра веб форме. Основе серверске технологије у ASP.NET фрејмворку. Преглед инфраструктура за веб апликције са акцентом на оне које се користе у инфраструктурним системима, постављање апликације на IIS server на dedicated серверској машини и на Microsoft Azure cloud инфрастуктури, ASP.NET Web Pages и ASP.NET Razor. Праћење сесије. POST метода и file upload. ASP.NET MVC, ViewModels, HTML Helpers и опсег видљивости компоненти. Основе JavaScript програмског језик и окружења. JQuery библиотека и AJAX парадигма. ASP.NET WebAPI и основе REST-а. Основе безбедности веб апликација и примена сигурносних концепата неопходних за инфрастуктурне системе.
Предавања, рачунарске вежбе, израда домаћих задатака и консултације. На предавањима се коришћењем потребних дидактичких средстава, излажу садржаји предмета и стимулише се активно учешће студената постављањем питања. Практични део градива студенти савладавају на рачунарским вежбама кроз обавезне задатке које решавају уз помоћ извођача наставе или самостално. Студент је обавезан да демонстрира самосталност у решавању задатака, односно да демонстрира разумевање решења. Провера знања студента се врши прегледањем урађених задатка на рачунару, усменом конверзацијом или писменим одговорима на питања у вези задатака. На консултацијама се студентима дају додатна објашјнења садржаја излаганих на предавањима и вежбама и у случају да се предмет консултација самостална израда лабораторијских или домаћих задатака, сугестије како да побољшају решење које су обавезни да ураде. Теоретски део градива студенти полажу усмено. Практични део градива студенти полажу у рачунарској лабораторији
Milosavljević, B., Vidaković, M.Java i Internet programiranje2014Fakultet tehničkih nauka, Novi SadСрпски језик
William PenberthyBeginning ASP.NET for Visual Studio 20152016WileyЕнглески
Jon DuckettHTML and CSS: Design and Build Websites2011John Wiley & SonsЕнглески