Predmet: Sociološko pravni aspekti zaštite na radu (12 - ZRMI3A)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastEkonomske nauke

Departman za opšte discipline u tehnici

Program se primenjuje od 01.10.2009..

Ospsobljavanje inženjera da efikasno organizuju i upravljaju zaštitom na radu ...
Sticanje znanja iz zaštite opštih prava radnika, zaštite praava u procesu rada, zsticanje znanja iz oblasti organizacije zaštite na radu i upravljanje zaštitom na radu, sticanje socioloških znanja o uzrocima i problemima zaštite na radu. Sticanje znanja iz oorganizacione kulture i organizacionog ponašanja kao kao načina humanizacije rada i efikasne organizacije zaštite.
I Prava i obaveze u procesu rada: pravo na rad, prava radnika iz radnog odnosa, oblici radnog odnosa, radne uloge, radni status, prava i obaveze radnika, prava i obaveze poslodovaca, disciplinska i materijalna odgovornost radnika, materijalna odgovornost poslodavca; II Organizacija zaštite na radu: normativni aspekt zaštite na radu, materijalni aspekt zaštite na radu, organizacioni aspekt zaštite na radu, mere i sredstva zaštite na radu, ospsobljavanje radnika za bezbedan rad, zaštita posebnih kategorija zaposlenih, kontrola i upravljanje zaštitom na radu. III Sociološka dimenzija zaštite na radu: izvori i rapodela moći u organizaciji, nejednakosti u ostvarenju prava, sindikalno organizovanje, štrajkovi, industrijska sabotaža, korporacijski kriminal, stres i emocije u radu, sukob stručnjaka i direktora, mobing, nesigurnost radnog mesta; IV Organizaciona kultura i ponašanje: dominantne kulture, potkulture, stvaranje i održanje organizacione kulture, upravljanje organizacionom kulturom.
Predavanja, vežbe i seminarski radovi.Nastava se izvodi u obliku predavanja i ucešca studenta u raspravi o izloženim problemima, kao i izrade seminarskih radova, izlaganja semeniraskih radova na vežbama i diskusije studenata o problemima seminarskog rada.Uslov za polaganje ispita je položen test.
Predrag JovanovićRadno pravo2003Službeni glasnik, BeogradSrpski jezik
Entoni GidensSociologija2003Ekonomski fakultet, BeogradSrpski jezik