Projekti dodeljeni mladim i perspektivnim istraživačima FTN-a

18.11.2013. - 07:39
U okviru šestog poziva programa TEMPUS IV Univerzitet u Novom Sadu prijavio je 15 koordinatorskih i 58 partnerskih projekata, što predstavlja rekordan broj prijava podnetih na našem univerzitetu kada je TEMPUS program u pitanju. Izvršna agencija Evropske komisije za praćenje programa u oblasti obrazovanja, kulture i medija je odobrila realizaciju i dodelila sredstva za ukupno 171 projekat, od kojih tri koordinatorska projekta sa Univerziteta u Novom Sadu čiju će realizaciju Evropska komisija finansirati u naredne tri godine. Fakultet tehničkih nauka dobio je dva projekta gde su rukovodioci doc. dr Željko Tekić sa Departmana za industrijsko inženjerstvo i menadžment i Vladimir Todorović, šef Službe za međunarodnu saradnju FTN-a i doktorand na Industrijskom inženjerstvu.

Tempus projekat pod “Mastering Innovation in Serbia through Development and Implementation of Interdisciplinary Post-Graduate Curricula in Innovation Management” (MAIN) kojim će u naredne tri godine rukovoditi doc. Tekić govori o jačanju inovativnog kapaciteta Srbije putem modernizacije sistema visokog obrazovanja u Srbiji, kao i obezbeđivanje kvalitetnih ljudskih resursa kroz razvoj i realizaciju interdisciplinarnog studijskog programa u oblasti inovativnog menadžmenta.

Cilj projekta pod nazivom “Fostering students and open innovation in university - industry collaboration” (iDEA Lab) kojim rukovodi Vladimir Todorović je pospešivanje mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja svršenih studenata Univerziteta kroz jačanje njihovih preduzetničkih veština i njihovo motivisanje za osnivanje start-up kompanija. Kako Todorović objašnjava za FTN novine iDEA lab će predstavljati kreativni prostor opremljen neophodnim resursima (hardverom i softverom) i nudiće studentima i mladim istraživačima programe obuke za preduzetništvo, mogućnost umrežavanja i povezivanja sa kolegama komplementarnih znanja i interesovanja, mentorsko vođenje od strane iskusnih preduzetnika i predstavljanje ideja potencijalnim investitorima.