Студенти ФТН-а презентоваће своју апликацију на Devogame такмичењу у Паризу

09.12.2019. - 12:43

Сара Хавзи, Марко Пузовић и Себастијан Кокаи, студенти Инжењерства информационих система победници су четвртог по реду студентског такмичења „Devogame“ које је одржано у компанији Devoteam у Новом Саду.

Они су, под менторством Теодоре Лолић, асистенкиње на Катедри за информационо-комуникационе системе Департмана за индустријско инжењерство и менаџмент, победили у конкуренцији пет тимова студената са ФТН-а. Победничка идеја носи назив „Flood Prevention System“ који је базиран на превенцији, контроли штете при поплавама, као и едукацији и информисању јавности о поплавама.

Ова апликација се заснива на вештачкој интелигенцији, cloud computing-у и big data концептима. Прва фаза система јесте проучавање критичних подручја са великом вероватноћом поплаве тако што би систем учио из већ постојећих извора као што су метереолошке станице, постојећи системи за детекцију поплава као и  статистике поплава у одређеном подручју. На овај начин је омогућена предикција могуће појаве поплава. Апликација омогућава едукацију и информисање јавности у критичном подручју и, пре свега, представља превентивни систем који омогућава сађење дрвећа са имплементираним сензорима који помажу при спречавању поплава, али и за мерење. У случају да је поплава неизбежна, систем аутоматски шаље дронове са првом помоћи и шлауфом за спасавање. Сваки дрон би снимао догађај и имао могућност детекције људског тела. Такође корисник путем апликације може затражити помоћ при чему би дрон за спасавање био послат на његову локацију. Након сваке поплаве би се анализирали сви прикупљени снимци са дронова и тако омугућило још боље учење система као и још више информисали корисници о поплавама и начинима поступања током поплава.

Такмичење у Паризу одржаће се крајем децембра ове године.

• Није могуће приказати слику.