Predmet: Procesni aparati za zaštitu okoline (06 - Z412A)

Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Departman za energetiku i procesnu tehniku

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Osposobljavanje studenata za sticanje teorijskog i praktičnog znanja (kroz niz računskih primera) iz oblastiProcesnih aparata za zaštitu okoline i primena stečenog znanja u praksi.
Stečena znanja student treba da koristiti u daljem školovanju i primenu stečenog znanja u drugim komplementarnim oblastima kao i efikasno korišćenje istih pri rešavanju raznih praktičnih problema.
Uvodna određenja (uslovi nastajanja, vrste i izvori zagađujućih komponenti). Zaštita voda, procesi, uređaji, i postrojenja za preradu voda. Primena procesa taloženja i kristalizacije pri tretmanu otpadnih voda. Primena procesa uparavanja, isparavanja, ekstrakcije i aeracije pri tretmanu otpadnih voda. Procesi adsorpcije i neutralizacije. Kategorizacija otpada sa osnovnim karakteristikama, vrste procesa i postrojenja za uklanjanje otpada. Procesi tretiranja otpada kompostiranjem, pirolizom i gasifikacijom.
Predavanja, računske vežbe, seminarski radovi, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano i radom sa studentima u grupama. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen sa karakterističnim primerima radi boljeg razumevanja izloženog gradiva. Na vežbama koja prate predavanja rade se karakteristični zadaci i primeri iz prakse. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju konsultacije. Da bi student polagao ispit treba da ispuni predispitne obaveze i to da redovno prisustvuje predavanjim i vežbama, uradi seminarski rad.
Slavko Đurić, Milan DimićProcesni aparati za zaštitu okoline2006Skripta, interno izdanje FTNSrpski jezik
M.Kuburović, A. PetrovZaštita životne sredine1994SMEITS i Mašinski fakultet BeogradSrpski jezik
Mirsad ĐonlagićEnergija i okolina2005PRINTCOM, TuzlaSrpski jezik
Prisustvo na vežbamadada5.00