Predmet: Generisanje prostora na osnovu slika (17 - IA017)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastRačunarska grafika
MultidisciplinarnaDa

Program se primenjuje od 01.10.2011..

Predmeti kojima je preduslov predmet Generisanje prostora na osnovu slika

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Snimanje i analiza kretanjadada
Obrazovanje u oblasti metoda za generisanje digitalnih prostornih modela na osnovu fotografija i osposobljavanje studenata za korišćenje osnovnih kompjuterskih aplikacionih IBM softvera.
Da stečena znanja primenjuju u daljem procesu obrazovanja kao i u budućem profesionalnom radu.
Uvod, definisanje i pojašnjenje širih osnovnih pojmova generisanja prostora na osnovu perspektivnih slika. Modelovanje realnih strutktura, metode i tipovi. Fotogrametrija, razvoj, tipovi - arijalna i terestrijalna. Modeli i teksturizacija. Plan snimanja, razmera, GSD, baza i drugi parametri. Podesavanja parametara foto aparata za fotogrametijsko snimanje spram uslova. Primena plana snimanja na prakticnim primerima.
Predavanja i vežbe u računarskoj laboratoriji. Konsultacije.
H. Zisserman, R. Zisserman, A. ZissermanMultiple view geometry in Computer Vision2000Cambridge University Press, CambridgeEngleski
M. Kasser, Y. Egels, (ed.)Digital Photogrammetry2000Taylor&FrancisEngleski
P.Zigmund3D Shape- Its unique place in Visual Perception2008MIT Press, LondonEngleski
Stojaković, V.Modelovanje na osnovu slika2018Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik