Predmet: Analiza i procena stanja kvaliteta vazduha (13 - Z482)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 03.10.2013..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Zagađenje ambijentalnog vazduhadane
Upoznavanje studenata inženjerstva zaštite životne sredine sa metodama uzorkovanja vazduha, kvalitativne i kvantitativne analize sadržaja zagađujućih materija u ambijentalnom vazduhu, identifikacije izvora emisije i procenom rizika po zdravlje stanovništva.
Sticanje fundamentalnih znanja iz oblasti monitoringa kvaliteta vazduha i procene rizika izlaganju povišenim nivoima koncentracije zagađujućih materija u ambijentalnom vazduhu.
Aktivno uzorkovanje vazduha - aparatura, moduli za uzorkovanje, procedura uzorkovanja. Pasivno uzorkovanje vazduha – teorija pasivnog uzorkovanja, moduli i priprema modula za uzorkovanje, upotreba pasivnih uzorkivača različitog dizajna u monitoringu sadržaja organskih polutanata u vazduhu. Uzorkovanje suspendovanih čestica i precipitata. Priprema uzoraka za analizu. Instrumentalne metode analize. Evaluacija rezultata analize i proračun vrednosti koncentracije zagađujućih materija u vazduhu. Identifikacija izvora emisije – metoda dijagnostičkih odnosa, klaster analiza, analiza glavnih komponenti (PCA), pozitivna faktorizacije matrice (PMF). Procena rizika izlaganju povišenim koncentracijama zagađujućih materija u vazduhu na primeru policikličnih aromatičnih ugljovodonika.
Predavanja. Laboratorijske i računske vežbe. Konsultacije – individualne i zajedničke. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i vežbama i da kolokviraju određen broj eksperimentalnih vežbi. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se polaže u pismenoj formi i sastoji se od računskog i teorijskog dela. Pismeni ispit se može polagati kroz formu dva kolokvijuma. Kolokvijumi su oblik provere stečenih znanja na predmetu i sastoje se od računskog i teorijskog dela.
R. Greenwood, G. Mills, B. VranaPassive sampling techniques in environmental monitoring2007ElsevierEngleski
Baoshan Xing, Nicola Senesi, Pan Ming HuangBiophysico-chemical processes of anthropogenic organic compounds in environmental systems2011WileyEngleski
Pradyot PatnaikHandbook of Environmental Analysis (Second Edition2010CRC Press Taylor & Francis GroupEngleski
Odbranjene laboratorijske vežbedada20.00