Predmet: Obnovljivi izvori i zaštita životne sredine (06 - E0S42)

KategorijaStručni
Naučna oblastEnergija i okruženje

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa pojmom obnovljivih izvora, sistemom zaštite životne sredine, zakonskom regulativom iz oblasti životne sredine i globalnim problemima životne sredine. Savladavanje gradiva treba da omogući studentima razumevanje složenih odnosa medju činiocima obnovljivih izvora energije, održivog razvoja, kao i da ukaže na neophodnost multidisciplinarnog sagledavanja problema.
Stečena znanja student treba da koristi u daljem obrazovanju, pre svega u stručnim predmetima. Savladano gradivo ovog predmeta predstavljace polaznu osnovu u predmetima u kojima ce cilj biti rešavanje postojećih problema u oblasti Obnovljivih izvora i zaštite životne sredine.
Prirodni resurs, Neiscrpni resursi - iscrpni resursi, Tematska strategija EU kao okvir za održivo korišćenje prirodnih resursa, Prirodni resursi i nacionalna strategija Srbije za pridruživanje EU, Elementi životne sredine koji se regulišu, Koncept integralne zaštite i kontrole životne sredine, RIO konferencija i Agenda 21, Konferencija u Johanesburgu, Konvencije iz oblasti zaštite životne sredine, Međunarodne organizacije, Propisi EU u oblasti zaštite životne sredine,Tematske strategije EU i strategija pridruživanja Srbije EU, Nacionalni propisi u oblasti obnovljivih izvora i zaštite životne sredine. Globalne atmosverske promene, Potencijal globalnog zagrevanja, Predviđanje srednjih globalnih temperatura, Regionalni uticaj temperaturnih promena, CDM projekti, Sistemsko povezivanje održivog korišćenja prirodnih resursa i životne sredine. Energija vetra, vode i njihova primena.
Predavanja, auditorne vežbe i konsultacije.
Anđelka N. MihajlovOdrživi razvoj i životna sredina ka Evropi u 95 koraka2005Privredna komora Srbije i "Ambasadori životne sredine"Srpski jezik
Mihajlov, A., Vujić, G., Ubavin, D.Odživo korišćenje prirodnih resursa2007Skripta, interno izdanje FTNSrpski jezik
Testdada25.00
Prisustvo na vežbamadada2.00