Predmet: Napredno programiranje i programski jezici (17 - IFE112)

Naučna oblastPrimenjene računarske nauke i informatika

Katedra za primenjene računarske nauke

Program se primenjuje od 30.09.2005..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Osnovi programiranja i programskih jezikadada
Teorija algoritamadada

Predmeti kojima je preduslov predmet Napredno programiranje i programski jezici

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Programski prevodiocidada
Paralelno računarstvodada
Obrazovanje studenata u oblasti naprednih paradigmi programskih jezika i tehnika programiranja. Ovladavanje principima, tehnikama i načinom razmišljanja u objektno-orijentisanoj, funkcionalnoj, logičkoj i aspekt-orijentisanoj paradigmi.
Studenti treba da steknu znanja iz naprednih paradigmi programskih jezika, a posebno iz oblasti objektno-orijentisanog i funkcionalnog programiranja. Studenti treba da ovladaju veštinama u oblasti objektno-orijentisanog i funkcionalnog programiranja, kao i da budu obučeni za samostalnu, naprednu implementaciju programa u izabranom programskom jeziku.
Uvod u napredne paradigme programskih jezika - objektno-orijentisano, funkcionalno, logičko i aspekt-orijentisano programiranje. Definicija i osobine pojmova objekat, klasa i metoda. Konstruktori, kreiranje i inicijalizacija objekata. Destruktori. Apstraktni tipovi podataka. Kontrola pristupa na nivou atributa i metoda. Enkapsulacija. Nasleđivanje. Veze asocijacije, agregacije i kompozicije. Apstraktne klase i interfejsi. Polimorfizam. Tokovi podataka, ulaz, izlaz i datoteke. Tačnost, robusnost i efikasnost programa. Obrada grešaka putem izuzetaka. Lambda izrazi i kompozicije funkcija. Testiranje programa. Pregled aktuelnih saznanja i standardizacija u oblasti naprednih paradigmi prrogramskih jezika.
Nastava se izvodi u obliku predavanja, računarskih vežbi u računarskoj laboratoriji i konsultacija. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti su podsticani na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan opšti odnos prema procesu učenja. Uslov za dobijanje potpisa i izlazak na završni ispit predstavlja izvršenje svih predispitnih obaveza, u minimalnom obimu od 30 poena.
Bjarne StroustrupThe C++ Programming Language, 4th Edition2014Addison-WesleyEngleski
Bjarne StroustrupProgramming -- Principles and Practice Using C++ (Second Edition) 2014Addison-WesleyEngleski
eng>David J. EckIntroduction to Programming using Java, 7th edition2008Prentice HallEngleski
Bruce Eckel</end>Thinking in Java, 4th edition2005Prentice HallEngleski