372 Marić Branislav “Upravljanje investicijama”, 3. izd.

03.12.2013. - 15:13
Edicija: “TEHNIČKE NAUKE - UDžBENICI”

Naziv udžbenika: “Upravljanje investicijama”

Autor: dr Marić Branislav

Recenzenti: dr Živko Avramov, red. prof. Fakulteta za preduzetni menadžment “Alfa” Univerziteta u Beogradu
      dr Rado Maksimović, vanr. prof. FTN u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
Prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sad

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko uređivačku delatnost FTN u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
330.322:005(075.8)

MARIĆ, Branislav
     Upravljanje investicijama / Branislav Marić. - 3. izd.
- Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad :
FTN, Grafički centar GRID). 169 str. : ilustr.  ; 24 cm. -
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 372)
Tiraž 200. - Bibliografija.

ISBN 978-86-7892-473-6

(Iz recenzije)
Predmetna kniga prdestavlja originalni stručni doprinos savremenoj teoriji i praksi investiranja, koji su zasnovani na autorovom dugogodišnjem učešću u tom procesu. Suština materije koncipirana je tako da nauči čitaoce da shvate značaj, odnosno izrade investicioni program kao važan dokument u fazi planiranja investicija, na osnovu kojeg se donosi investiciona odluka.

(Iz sadržaja)
Proces investiranja predstavlja dug vremenski period u kome od početne ideje o investiciji do kraja veka projekta protekne desetak i više godina. S obzirom da se u tom celokkupnom vremenskom intervalu stalno događaju poslovni efekti u vidu prihoda i troškova, potrebno ih je svesti  na jednoznačne vremenske vrednosti  što upravo rade dinamičke metode. Sve one bazirane su na činjenici da rezultat investiranja izražen u novcu ima različitu vrednost u pojedinim vremenima dospeća, pa se u procesu ocene investicionih projekata o vremenskoj vrednosti novca mora voditi računa.

( O autoru)
Branislav Marić rođen je 07. 08. 1952. godine u Novom Sadu gde je završio osnovnu, srednju mašinsku školu i Mapšinski fakultet 1977. godine . Po završetku studija ostaje da radi kao asistent na Fakultetu tehničkih nauka, da bi 1987. godine  prešao u Vojvođansku banku na poslove ocene i praćenje investicionih projekata.
Na ovim poslovima u periodu od 12 godina učestvuje u društvenoj verifikaciji preko 500 projekata. Predavao je na Tehničkom fakultetu „Mihajlo Pupin“ u Zrenjaninu predmet Organizacija proizvodno-poslovnih sistema, a na Fakultetu za preduzetni menadžment u Novom Sadu predavao je predmete Organizacija preduzeća i upravljanje investicijama na kome je radio od 1999. do 2009. Godine. Danas radi na Fakultetu tehničkih nauka i predaje predmete Upravljanje investicijama, Ekonomika preduzeća i Projektni  menadžment.

• Nije moguće prikazati sliku.