408 Ratko Obradović „Animacija karaktera”

06.12.2013. - 09:44
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Animacija karaktera”

Autori:dr Ratko Obradović, red. prof. Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
  mr Miloš Vujanović, vanr. prof. Akademija umetnosti, Novi Sad

Recenzenti:
dr Predrag Šiđanin, red. prof. Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
  mr Milan Stašević, red. prof. Akademija umetnosti, Novi Sad

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:

prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa:
FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko uređivačku delatnost FTN u Novom Sadu

Predsednik Saveta za izdavačko-uređivačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
741/744:159.923.3(075.8)

OBRADOVIĆ, Ratko
     Animacija karaktera / Ratko Obradović, Miloš Vujanović. -
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : FTN,
Grafički centar GRID). - 263 str. : ilustr. ; 24 cm. -
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 408)
Tiraž 200. - Biografije autora: str. 261-263. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-527-6

1. Vujanović, Miloš
a) Crtanje - Karakter
COBISS.SR-ID 279624455

Tematika pojma animacije ljudskog karaktera u manuskriptu je izložena na moderan, inventivan i specifičan način. Pored osnovne edukativne funkcije udžbenika, koji je namenjen upoznavanju i praktičnom savladavanju tehnika animacije ljudskog karaktera, manuskript prikazuje i principe vezane za kompjutersku animaciju. Ilustrovan je, kako mnoštvom originalnih crteža, tako i fotografijama inserata iz poznatih kompjuterski generisanih animiranih filmova. Spoj teorijskog i praktičnog razumevanja obrade i procesa animiranja ljudskog karaktera, pomoću analognih crteža i digitalnih modela uz upotrebu najsavremenijih animacionih tehnika, je dat u ovoj knjizi. Šire razumevanje ove problematike je približeno kroz mnoštvo praktičnih analiza i primera. Kvalitetan i savremeni pristup različitim tehnikama kompjuterske animacije ljudskog karaktera i specifičnosti koje one imaju na značaj razvoja i kvalitet animacija, daju ovom udžbeniku dozu atraktivnosti i ekskluzivnosti.
dr Predrag Šiđanin, redovni profesor, Fakultet tehničkih nauka

Rukopis Univerzitetskog udžbenika Animacija karaktera autora Ratka Obradovića i Miloša Vujanovića sadrži deset poglavlja sa gotovo tri stotine ilustracija, koje su dobrog kvaliteta, jasne su i pregledne. Ove ilustracije su crtane osetljivo i pojednostavljeno, ali, bez narušavanja njihove anatomske ubedljivosti. Time je postignuta jasnoća i potrebna uprošćenost u crtežu tj. ilustraciji, potrebna da se podrži tekst. Istovremeno dajući, korisniku ovog udžbenika, jasnu predstavu od čega su nastale, odnosno da jesu nastale od osnova ljudske figure i njene anatomije. Na ovaj način ilustracija pokriva potrebu različitih tipova animacije i predstavlja osnovu iz koje se može krenuti za svakim od tih tipova i njegovih potreba. Tekst rukopisa odgovara po sadržaju i obimu istoimenom nastavnom planu i programu predmeta, koji se sluša na drugoj godini osnovnih akademskih studija studijskog programa Animacija u inženjerstvu, na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Takođe, udžbenik može biti koristan i interesantan širem krugu čitalaca koji su zainteresovani za izučavanje animacije.
mr Milan Stašević, redovni profesor, Akademija umetnosti

• Nije moguće prikazati sliku.