409 Ilija Bašičević, Miroslav Popović, Vladimir Kovačević „Osnove računarskih mreža 1„

06.12.2013. - 10:06
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDžBENICI”

Naziv udžbenika: „Osnove računarskih mreža 1„

Autori: dr Ilija Bašičević doc.
      dr Miroslav Popović red. prof.
      dr Vladimir Kovačević red. prof.

Recezenti: dr Borivoj Lazić, red. prof. u penziji, Elektrotehnički fakultet, Beograd
 dr Jovan Đorđević, red. prof. Elektrotehnički fakultet, Beograd

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik: prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u  Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko-uređivačku delatnost Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Predsednik Saveta za izdavačko-uređivačku delatnost: dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
004.7(075.8)

BAŠIČEVIĆ, Ilija
    Osnove računarskih mreža I / Ilija Bašičević, Miroslav
Popović, Vladimir Kovačević. - 1. izd. - Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : FTN, Grafički
centar GRID). - III, 166 str. : ilustr. ; 24 cm. -
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 409)
Tiraž 100. - Bibliografija
ISBN 978-86-7892-528-3

1. Popović, Miroslav [autor]  2. Kovačević, Vladimir [autor]
a) Računarske mreže
COBISS.SR-ID 279731975

Iz sadržaja

Knjiga obuhvata sledeće celine: Struktura računarske mreže, ISO OSI referentni model, Programski orijentisani nivoi ISO OSI, Komunikaciono orijentisani nivoi ISO OSI, Upravljanje tokom i pouzdan prenos podataka, Usmeravanje u računarskim mrežama, Lokalne mreže, Mrežni uređaji, Uvod u Internet, Internet protokol i TCP protokol.

Iz recenzije

Ova knjiga sadrži sav materijal potreban studentima da steknu osnovna znanja iz oblasti računarskih mreža, koja se odnose na: (1) strukturu računarskih mreža, (2) arhitekturu programske podrške mrežnog komunikacionog podsistema, (3) TCP/IP protokole i (4) tehnike koje se koriste za obezbeđivanje pouzdanosti prenosa, upravljanje tokom i usmeravanje paketa u paketskim mrežama. Autori su uspeli da jasno i sažeto izlože ovu inače složenu tematiku, što će čitaocima knjige omogućiti da je lakše savladaju.

O autorima

Doc. Dr Ilija Bašičević je nastavnik na FTN u Novom Sadu. Izvodi nastavu iz predmeta Osnovi računarskih mreža 1 i Međuračunarske komunikacije i računarske mreže 1. Autor je ili koautor više od 30 naučnih i stručnih publikacija.

Prof. dr Miroslav Popović je redovni profesor na FTN u Novom Sadu. Do sada je izvodio nastavu iz većeg broja predmeta Odseka za RT-RK, a pre svega iz predmeta Sistemska programska podrška i Međuračunarske komunikacije i računarske mreže. Učestvovao je u velikom broju naučno-istraživačkih i stručnih projekata, koji su uvek rezultovali u praktičnim uređajima i sistemima, kao i naučnim i stručnim radovima iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.

Prof. dr Vladimir Kovačević je profesor emeritus na FTN u Novom Sadu. Direktor je Naučno-istraživačkog Instituta za Računarsku Tehniku i Računarske Komunikacije (RT-RK), koji u širem sastavu angažuje oko 300 inženjera i u kom se ostvaruje saradnja sa vodećim preduzećima iz zemlje i inostranstva. Učestvovao je u razvoju velikog broja uređaja i sistema zasnovanih na računarima. Autor je dva patenta i velikog broja naučnih i stručnih radova iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.

• Nije moguće prikazati sliku.