404 Marina Katić "English for environmental engineering"

05.12.2013. - 12:29
Edicija: “TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: “English for Environmental Engineering”

Autor:  mr Marina Katić

Recenzenti: dr Predrag Novakov, red. prof. Filozofski fakultet,  Novi Sad
                   dr Jelisaveta Šafranj, docent, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
                   dr Goran Vujić, vanr. Prof. Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik: prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost: dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad

811,111'276.6:502/504(075.8)

KATIĆ, Marina
  English for environmental engineering / Marina Katić. – 1. izd. -Novi
Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : FTN,
Grafički centar GRID). - VIII, 332 str. : ilustr. ; 24 cm.
- (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 404)

Tiraž 250.

ISBN 978-86-7892-522-1

a) Engleski jezik – Ekološka terminologija

COBISS.SR-ID  279466503

Iz sadržaja

There will always be a high demand for qualified professional environmental engineers, since there is a continuous need for high-quality drinking water, clean air, and uncontaminated ground and surface water and land. Moreover, changes in population growth, habits, and lifestyles of people around the world create new challenges for environmental engineers. As the world's population approaches 7 billion, the auxiliary problems associated with providing sanitary living conditions are enormous and ever changing.

Iz recenzije

Studenti Fakulteta tehničkih nauka na odseku za Zaštitu životne sredine udžbenikom English for Enviromental Engineering dobijaju kvalitetan materijal, koji će im omogućiti da kroz odabrane tekstove i prateća vežbanja vezana za različite oblasti zaštite životne sredine ovladaju leksikom i gramatičkim osobinama engleskog jezika koje su u funkciji ove stručne oblasti. Udžbenički materijal mogu da koriste i svi ostali koji žele da se upoznaju sa temama i stručnom terminologijom engleskog jezika za zaštitu životne sredine.
Udžbenik obuhvata 325 strana i podeljen je na osam poglavlja 1.Introduction, 2. Calamities and Catastrophies, 3. Global Environmental Events, 4. Air Pollution Management System, 5. Water Management System, 6. Waste Management, 7. Renewables, 8. Legal and Ethical Issues, posle kojih sledi Bibliografija sa primarnim i sekundarnim, elektronskim i štampanim izvorima, zatim englesko-srpski glosar stručnih termina i rešenja za vežbe.
Specifična terminologija je sistematično organizovana u obliku englesko-srpskog rečnika stručnih termina čije odrednice sadrže oznaku vrste reči, podatke o izvoru, objašnjenje na engleskom jeziku i prevod na srpski što u mnogome olakšava rad na udžbeniku i sticanju komunikativne kompetencije. Neka vežbanja takođe podstiču na šire sagledavanje oblasti koja se izučava, kroz komentare i objašnjenja, što obezbeđuje dodatno uvežbavanje jezičkih veština i relevantnih gramatičkih struktura.

O autoru

Marina (Milisav) Katić rođena je 1959. godine u Beogradu. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na Odseku za engleski jezik i književnost. Postdiplomske studije nastavila je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu gde je magistrirala iz oblasti međunarodnog poslovnog menadžmenta, odbranivši tezu sa temom „Uloga i značaj terminologije u elektronskom poslovanju“. Takođe, završila je master studije na Filološkom fakultetu u Beogradu iz oblasti primenjene lingvistike odbranivši tezu „Localisation of Anglicisms in Serbian“. Marta 1999. godine postavljena je za stalnog sudskog tumača pri Višem sudu u Novom Sadu. Od oktobra 2001. godine radi na Fakultetu tehničkih nauka kao predavač za engleski jezik. Oblasti njenog interesovanja su: ESP (engleski za posebne namene), akademsko pisanje i naučno i stručno prevođenje.

• Nije moguće prikazati sliku.