14 Ilija Kovačević, Nebojša Ralević "Funkcionalna analiza"

24.12.2012. - 08:39
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Funkcionalna analiza”

Autori: Ilija Kovačević, Nebojša Ralević

Recenzenti: Akademik dr Vojislav Marić
           dr Mila Stojaković, redovni professor na FTN-u u Novom Sadu

Osnivači i izdavači: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik izdanja: prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo

Štampa: „S Print”, Novi Sad, dr Ilije Đuričića 3

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
517.98 (075.8)

KOVAČEVIĆ, Ilija
     Funkcionalna analiza / Ilija Kovačević, Nebojša Ralević. –
Novi Sad : Stylos : Fakultet tehničkih nauka, 1995
(Novi Sad : S print). – 102 str. : 24 cm.

Tiraž 200.

a) Funkcionalna analiza

( iz sadržaja)
Funkcionalna analiza je jedna od najvažnijih oblasti savremene matematike čije se metode i rezultati primenjuju u gotovo svim matematičkim disciplinama, u numeričkoj i primenjenoj matematici, te u raznim oblastima fizike i tehnike. Funkcionalna analiza je nastala na prelazu iz devetnaestog u dvadeseti vek kao nadgradnja linearne algebre i područja klasične analize, kao što su: integralne i diferencijalne jednačine, varijacioni račun, razvijanje funkcija u redove itd.
Ovaj udžbenik sadrži sledeća poglavlja: uvod; metrički prostori; topološki prostori (topologija i topološki prostori, preslikavanja, kompaktnost, povezanost, konvergencija, kompletni metrički prostori); vektorsko-topološki prostori; normirani prostori; pred-Hilbertovi i Hilbertovi prostori; Lebegova mera i integral; L?-prostori.
(iz recenzije)
Gradivo je izloženo jasno, razumljivo i precizno. Sa stručne i metodske strane korektno je obrađeno. Izlaganje je postupno, pojedini delovi predstavljaju dobro povezane logičke celine čime se podstiče lakše razumevanje gradiva. Pažljivo odabrani primeri doprinose lakšem i bržem usvajanju teorije.
Knjiga je namenjena studentima tehničkih nauka. Način na koji je materija obrađena daje mogućnost da ovu knjigu mogu koristiti svi oni koji žele da savladaju osnovna znanja iz funkcionalne analize.

(o autorima)
Ilija Kovačević je redovni profesor matematike na FTN-u u Novom Sadu. Doktorirao je 1979. na PMF-u u Beogradu. Predaje Matematičku analizu I, Funkcionalnu analizu i Matematičke metode IV. Područje njegovog naučnog rada je topologija-kompaktnost.
Nebojša Ralević je asistent matematike na FTN-u u Novom Sadu. Magistrirao je 1994. na PMF-u u Novom Sadu. Drži vežbe iz predmeta Matematička analiza I i II, Funkcionalna analiza i Matematičke metode IV. Područja njegovog naučnog rada su teorije mere i nelinearni diferencijalni račun.

• Nije moguće prikazati sliku.