17 Vladimir Strezoski, Dušan Janjić „Sistem regulacije napona radijalnih distributivnih mreža“

24.12.2012. - 08:44
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE – UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Sistem reguacije napona radijalnih distributivnih mreža”

Autor: Vladimir Strezoski

Recenzenti: dr Milan Ćalović, red. prof. Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu
            dr Miroslav Nimrihter, docent Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
            mr Nenad Katić, dipl.ing., EPS JP „Elektrovojvodina“ u Novom Sadu

Osnivači i izdavači: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik izdanja: prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo

Štampa: „S Print”, Novi Sad, dr Ilije Đuričića 3

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.316 (075.8)

STREZOSKI, Vladimir C.
     Sistem regulacije napona radijalnih distributivni mreža /
Vladimir Strezoski. – Novi Sad : Stylos : Fakultet tehničkih nauka, 1997
(Novi Sad : S print). – XII, 186 str. : 24 cm (Edicija “Tehničke nauke”)

Tiraž 300.

a) Električne mreže

  (iz sadržaja)
  Uobičajeni motiv za regulaciju napona distributivnih mreža jeste održavanje napona u svim tačkama distributivnih mreža, pa i na samim potrošačima, unutar tolerantnih opsega – gornjih i donjih (tehničkih) granica. Te granice su propisane odgovarajućim tehničkim dokumentima.
  Da se ostalo samo u okvirima pomenutog motiva za regulaciju napona distributivnih mreža, ova monografija se ne bi pojavila. Dublji motiv za regulaciju napona, odnosno kriterijum štete koju potrošači trpe usled odstupanja napona. Kriterijum štete je kvantifikovan u vidu institucije „(%)2kWh“. Pri tom nisu ispuštene iz vida gornje i donje granice napona u svim delovima tih mreža. Na taj način je regulacija napona distributivnih mreža u ovoj knjizi postavljena kao optimizacioni problem sa ograničenjima.
  (iz recenzija)
  Zaključak potpisanih recenzenata je da predmetna knjiga predstavlja značajan doprinos obogaćenju stručne literature, koja se bavi problemima distributivnih mreža i da će sigurno biti dobro primljena od onih kojima je namenjena, jer popunjava jednu evidentnu prazninu u literaturi na srpskom jeziku. Zbog toga čestitamo autorima, u nadi da će nastaviti svoj plodan rad na obradi problematike distributivnih mreža.
  (o autorima)
Vladimir C. Strezoski je rođen u Bitolju 1949. godine. Doktorirao je godine 1985. na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Vanredni je profesor na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Područje njegovog naučnog rada je stacionarna elektroenergetika. Predaje predmete iz iste oblasti (osnove elektroenergetike, analizu elektroenergetskih sistema i distribuciju električne energije).
  Dušan S. Janjić je rođen 1962. godine u Zrenjaninu. Godine 1989. diplomirao je elektrotehniku na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Radio je kao stručni saradnik na Katedri za elektroenergetske sisteme istog fakulteta. Danas radi kao inženjer elektrotehnike u EPS JP „Elektrovojvodina“, Elektrodistribucija Zrenjanin.