22 Rade Doroslovački "Elementi opšte i linearne algebre"

24.12.2012. - 08:49
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Elementi opšte i linearne algebre”

Autor: Rade Doroslovački

Recenzenti: dr Zoran Stojaković, red. prof. PMF-a u Novom Sadu
            dr Siniša Crvenković, red. prof. PMF-a u Novom Sadu
            dr Rozalija Madaras, vanr. prof. PMF-a u Novom Sadu

Osnivači i izdavači
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo
Štampa: S-Print, Novi Sad, Bulevar Vojvode Stepe 133

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
512.5(075.8)
512.64(075.8)

DOROSLOVAČKI, Rade
     Elementi opšte i linearne algebre / Rade Doroslovački. –
Novi Sad : Stylos : Fakultet tehničkih nauka, 1997(Novi Sad :
S print). – 184 str. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke”; 22)
Tiraž 500.

a) Opšta algebra

(iz sadržaja)

     Udžbenik ima 184 stranice i 13 glava. To su osnovni pojmovi i definicije, relacije, funkcije, grupoidi i grupe, prsteni i polja, polinomi nad proizvoljnim poljima, konačna polja, kompleksni brojevi, slobodni vektori, analitička geometrija, vektorski prostori, determinante, matrice i sistemi linearnih jednačina.

(iz recenzije)

     Sadržaj udžbenika je izložen matematički korektno, razumljivim jezikom za studente koji pripremaju ispit iz ovih oblasti i sa mnogo primera koji u znatnoj meri pomažu lakšem usvajanju gradiva koji se izlaže. Knjiga sadrži mnoštvo originalnih zadataka, primera i dokaza autora. Smatramo da će knjiga korisno poslužiti studentima za pripremu ispita kao i drugima koji žele da se upoznaju sa pomenutim sadržajima iz matematike. Zbog svega izloženog sa zadovoljstvom predlažemo izdavanje udžbenika u ediciji “Tehničke nauke” Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

(o autoru)

     Autor je profesor matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Predaje Diskretnu matematiku na Elektrotehničkom odseku, Diskretnu matematiku i Bulovu algebru na Mašinskom odseku Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Pedagoško iskustvo stekao je radeći na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu od 1978. godine i radio je dve godine honorarno u specijalističkoj matematičkoj Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu. Autor je dugogodišnji predsednik savezne Jugoslovenske komisije za takmičenje iz matematike i dugi niz godina učestvuje u pripremama talentovanih učenika za takmičenja iz matematike svih nivoa, kao i u pripremama Jugoslovenske olimpijske ekipe za međunarodnu olimpijadu. Bio je predsednik organizacionog komiteta više međunarodnih i domaćih takmičenja iz matematike. Autor je objavio više naučnih radova u domaćim i međunarodnim časopisima i učestovao na više domaćih i međunarodnih kongresa.