40 Risto Kovač "Tehnologija izrade odlivaka"

31.12.2012. - 10:51
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Tehnologija izrade odlivaka”

: Risto Kovač

Recenzenti
: dr Miloš Tomović, dipl. inž., red. prof Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu
             dr Slobodan Matijašević, dipl. inž., red. prof Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu

Lektor
: Rade Radmilović

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.74:669-14(075.8)

KOVAČ, Risto
     Tehnologija izrade odlivaka / Risto Kovač. – [2. izd.]. - Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2002(Petrovaradin : SIMBOL). –
VIII, 430 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici ” ; br. 40)
Tiraž 250.
ISBN 86-80249-44-0

a) Livenje – Tehnologija

       (iz sadržaja)
        TEHNOLOGIJA IZRADE ODLIVAKA  štampana je na 430 strana i sadrži jedanaest glava u kojima su odrađeni sledeći postupci livenja: livenje u kalupe od peska; livenje u kalupe od školjki; precizno livenje (topljivi modeli); livenje u kokile; livenje pod pritiskom; centrifugalno livenje; druge tehnike livenja; struktura i temperaturni naponi u odlivcima; livačke-legure željezo-ugljenik; legure lakih i obojenih metala. Udžbenik sadrži 255 slika i 124 tabele.

        (iz recenzije)
        Rukopis TEHNOLOGIJA IZRADE ODLIVAKA predstavlja obiman materijal dobro sistematizovan i izložen na visokom stručnom nivoau. Materija izložena u rukopisu je u potpunosti u skladu sa programom predmeta LIVENJE I, koji slušaju studenti Mašinskog odseka Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
        Rukopis je bogato ilustrovan slikama (crtežima), dijagramima i tabelarnim podacima, što studentima omogućava razumevanje izložene materije. Sadržaji obuhvaćeni rukopisom zasnovani su na rezultatima savremene nauke u okviru discipline koju rukopis prezentira.

        (o autoru)
        Autor ovog udžbenika radio je na projektovanju livnica, projektovanju livničke opreme, konstruisanju pribora i alata. Sem toga, bavio se istraživanjimatehnoloških procesa u proizvodnim organizacijama, u cilju povećanja kvaliteta odlivaka i smanjenja troškova proizvodnje. Objavio je veći broj stručnih i naučnih radova.