47 Miroslav Plančak...i dr., "Praktikum laboratorijskih vežbi iz tehnologije plastičnosti"

31.12.2012. - 10:59
Naziv udžbenika: „Praktikum laboratorijskih vežbi iz tehnologije plastičnosti”

Autori
: Miroslav Plančak, Dragiša Vilotić, Vlado Vujović, Ilija Trbojević, Plavka Skakun, Mladomir Milutinović

Recenzenti: dr Milentije Stefanović, red. prof. Mašinskog fakulteta u Kragujevcu
             dr Damir Kakaš, red. prof. FTN-a u Novom Sadu

Izdavač
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.7.01:539.374(076.58)

     Praktikum laboratorijskih vežbi iz tehnologije plastičnosti / Miroslav Plančak... [i.dr.]. -
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2002 (Petrovaradin : SIMBOL). – 169 str. : ilustr. ; 24 cm.
– (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 47)
Tiraž 300.
ISBN 86-80249-53-X

a) Metali – Obrada deformacijom - Praktikum

(iz sadržaja)
Svrha „Praktikuma laboratorijskih vežbi iz tehnologije plastičnosti“ je da se teoretski stečena znanja u okviru predavanja primene u konkretnim uslovima tj. na konkretnim zadacima i kroz eksperimente koji su bliski tehnološkoj praksi.
Praktikum je struktuiran u 9 poglavlja koja pokrivaju glavne oblasti tehnologije plastičnog deformisanja. U okviru svakog poglavlja dat je detaljan opis izvođenja eksperimenta, uz definisanje postupka, mašine, alata i potrebnih instrumenata. Takođe je dat i jedan broj karakterističnih zadataka.
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

(iz recenzije)

U knjizi „Praktikum laboratorijskih vežbi iz tehnologije plastičnosti“ obrađene su sve relevantne tehnologije plastičnog deformisanja. Knjiga je pisana jasno i koncizno, sa bogatim ilustracijama i sa navođenjem konkretnih primera iz prakse što ovu problematiku još više približava čitaocu. Obrađena materija je u potpunosti prilagođena predavanjima i vežbama iz grupe predmeta obrade deformisanjem na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Ova knjiga popunjava značajnu prazninu u literaturi iz oblasti tehnologije plastičnog deformisanja metala.

(o autorima)

Dr Miroslav Plančak je redovni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na grupi predmeta iz tehnologije plastičnog deformisanja. Oblasti posebnog naučnog interesovanja i aktivnosti su procesi hladnog zapreminskog deformisanja čelika i aluminijuma.
Dr Dragiša Vilotić je redovni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na grupi predmeta iz tehnologije plastičnog deformisanja. Oblasti njegovog naučnog rada su zapreminsko deformisanje metala sa posebnim akcentom na deformabilnost.
Dr Vlado Vujović je redovni profesor u penziji na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na grupi predmeta iz tehnologije plastičnog deformisanja. Posebno izučava područje deformabilnosti materijala iz koga je napisao i monografiju.
Mr Ilija Trbojević je asistent na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na grupi predmeta iz tehnologije plastičnog deformisanja. Bavi se izučavanjem tehnologije obrade vučenjem i konstrukcijom specijalnih alata.
Mr Plavka Skakun je asistent na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na grupi predmeta iz tehnologije plastičnog deformisanja. Oblast njenog rada je dobijanje delova složene konfiguracije hladnim deformisanjem.
Mr Mladomir Milutinović je asistent na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na grupi predmeta iz tehnologije plastičnog deformisanja. Bavi se istraživanjem problematike izrade alata hladnim deformisanjem.