70 Pavle Mogin, Ivan Luković, Miro Govedarica "Principi projektovanja baza podataka"

31.12.2012. - 11:26
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Principi projektovanja baza podataka”

Autori
: Pavle Mogin, Ivan Luković, Miro Govedarica

Recenzenti: dr Danilo Obradović, red. prof., Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
dr Neđo Balaban, red. prof., Ekonomski fakultet, Subotica
dr Branislav Lazarević, red. prof. Fakulteta organizacionih nauka, Beograd

Izdavač
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa
: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
519.683.5(075.8)

MOGIN, Pavle

Principi projektovanja baza podataka / Pavle Mogin, Ivan Luković, Miro Govedarica. –
2. izd. - Novi Sad : Univerzitet : Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Ptrovaradin : SIMBOL).
XVII, – 701 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 70)
Tiraž 300
ISBN 86-80249-81-5

a) Baze podataka - Projektovanje

(iz sadržaja)
U ovoj knjizi, osnovna pažnja je poklonjena metodama i tehnikama projektovanja i realizacije baze podataka, ali su, u cilju celovitog sagledavanja materije, u određenom obimu obrađene i teme, koje se odnose na projektovanje informacionog sistema i njegove programske podrške.

(iz recenzija)
„Veoma su retke knjige koje su posvećene samo projektovanju baza podataka. Knjige o bazama podataka obično samo jednim svojim manjim delom, nepotpuno, obuhvataju problem projektovanja. S druge strane, knjige posvećene razvoju informacionih sistema, odnosno softvera, takođe nedovoljnu pažnju posvećuju projektovanju baza podataka. Zbog toga knjiga „Principi projektovanja baza podataka“, autora Pavla Mogina, Ivana Lukovića i Mira Govedarice, ima posebn značaj kao knjiga koja ovaj problem zaista sveobuhvatno tretira.“
Prtof. dr Branislav Lazarević
(o autorima)
Prof. dr Pavle Mogin je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, 1964. godine. Doktorat tehničkih nauka je odbranio na Univerzitetu u Nišu, 1974. godine. Bio je rukovodilac katedre za informaciono-komunikacione sisteme, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Danas radi na Victoria University of Wellington, School of Mathematical and Computing Sciences, Novi Zeland. Predaje predmet Database Systems. Njegov osnovni naučnoistraživački interes predstavljaju teorija i projektovanje informacionih sistema, relacionih i objektno-orijentisanih baza podataka. Autor je preko 120 naučnih i stručnih radova iz ovih oblasti.
Prof. dr Ivan Luković je stekao zvanje diplomiranog inženjera informatike na Vojno-tehničkom fakultetu Visokih vojno-tehničkih škola KOV JNA u Zagrebu, 1990. godine. Magistrirao je na Elektrotehničkom fakutetu u Beogradu, 1993. godine, a doktorirao na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, 1996. godine, gde je i stalno zaposlen. Predaje predmete: Baze podataka, Razvoj programskih proizvoda i Automatizacija procesa poslovanja. Osnovni naučnoistraživački interes: teorija i projektovanje informacionih sistema i sistemi za upravljanje bazama podataka. Autor je preko 40 naučnih i stručnih radova iz ovih oblasti.
Doc. dr Miro Govedarica je stekao zvanje diplomiranog inženjera na Građevinskom fakultetu u Sarajevu, 1987. godine. Magistrirao je i doktorirao na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, gde je i stalno zaposlen. Predaje predmete: Objektno-orijentisane informacione tehnologije i Osnove računarskih tehnologija i programiranje. Osnovni naučnoistraživački interes: teorija i projektovanje informacionih sistema, geoinformacionih sistema i objektno-orijentisane tehnologije. Autor je preko 40 naučnih i stručnih radova iz ovih oblasti.