73 Nebojša Ralević, Ilija Kovačević "Zbirka rešenih zadataka iz funkcionalne analize"

13.01.2013. - 13:56
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Zbirka rešenih zadataka iz funkcionale analize”

Autori: Nebojša M. Ralević, Ilija M. Kovačević

Recenzenti: dr Jovan Mališić, red. prof. u penziji, Matematički fakultet, Beograd
             dr Miloš Kurilić, vanr. prof., Prirodno matematički fakultet, Novi Sad

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SCAN Studio, Laze Lazarevića 9, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
517.98(075.8)

RALEVIĆ, Nebojša M.

Zbirka rešenih zadataka iz funkcionale analize / Nebojša M. Ralević, Ilija M. Kovačević.
– Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Novi Sad : SCAN Studio). - 212 str. :
ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 73)
Tiraž 500.
ISBN 86-80249-84-X

a) Funkcionalna analiza - Zadaci

   (Iz sadržaja)
   Zbirka sadrži zadatke koji su bili na pismenom delu ispita iz predmeta „Elementi funkcionalne analize“ na FTN-u, u periodu od januara 1994., do septembra 2001. Organizovana je hronološki po ispitnim rokovima.
    (Iz recenzije)
    Iako je priličan deo zadataka iz topologije vezan za dokazivanje relacije između topoloških operatora (unutrašnjosti, ruba, adherencije i slično) kao i za ispitivanje potrebnih i/ili dovoljnih uslova da prostor ili preslikavanje ima neku osobinu, ne nedostaju ni zadaci vezani za konkretne topološke prostore, kojih bi, u ovakvim zbirkama trebalo da bude što više.
   Zadaci iz funkcionalne analize su većim delom vezani za konkretne (uglavnom Banahove i Hilbertove) prostore. Dat je veći broj zadataka u kojima se Banahova teorema o fiksnoj tački primenjuje u rešavanju raznih tipova jednačina: algebarskih, transcedentnih, diferencijalnih kao i sistema linearnih jednačina. Ovi zadaci opravdavaju i konkretizuju teoriju koja je, naročito za studente tehničkih fakulteta, prilično apstraktna.
   Svi zadaci su detaljno rešeni, a u rešenjima su često dati i delovi teorije koji se u tom trenutku koriste, što olakšava razumevanje.
   (O autorima)
   Ilija M. Kovačević je redovni profesor na FTN-u u Novom sadu. Doktorirao je 1979. god. na PMF-u u Beogradu. Predaje Matematičku analizu I i Matematičke metode IV. Područje njegovog rada je topologija-kompaktnost.
   Nebojša M. Ralević je docent matematike na FTN-u u Novom Sadu. Doktorirao je 1997. god. na PMF-u u Novom Sadu. Predaje Matematiku I. Područje njegovog naučnog rada su teorija mere i verovatnoće, fazi logika, i skupovi i nelinearni diferencijalni račun.