426 Danilo Vujičić, Slobodan D. Petrović, "Priručnik o inovacionoj i naučnoistraživačkoj delatnosti"

16.10.2014. - 08:35
Edicija: “TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”
Naziv udžbenika: “Priručnik o inovacionoj i istraživačkoj delatnosti”
Autori: Danilo Vujičić, Slobodan D. Petrović
Recenzenti: Dr Dragan Kukolj, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
             Dr Božidar Leković, red. prof. Ekonomskog fakulteta u Subotici
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
Glavni i odgovorni urednik: prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost: dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Sva prava zadržana. Nije dozvoljeno da pojedini delovi, ili knjiga u celini, budu reprodukovani na bilo koji način, uključujući i fotokopiranje,
snimanje ili korišćenje bilo kojeg drugog načina presnimavanja, bez dozvole autora

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice Srpske, Novi Sad

338:347.77(497.11)
VUJIČIĆ, Danilo
Priručnik o inovacionoj i naučnoistraživačkoj delatnosti
/ Danilo Vujičić, Slobodan D. Petrović. - 1. izd. - Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : Grid). - 339 str. :
ilustr. ; 24 cm. - (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 426)
Tiraž 50. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-559-7

1. Petrović, Slobodan D.
a) Naučnoistraživački rad - Privreda - Pravni aspekt - Srbija
b) Inovacije - Privreda - Pravni aspekt - Srbija
COBISS.SR-ID 281624583

Iz recenzije
Veoma su retki udžbenici koji tretiraju problematiku iz ove oblasti. Pored tematski prikazanih zakona i komentara po njima, u cilju sto detaljnije obrade određenih pitanja , autori su uradili i šest posebnih tema:  1) o poslovno- tehnološkom  inkubatoru, o pronalasku iz radnog odnosa, o licenci, o know how, o žigovima i načinu njihovog korišćenja, o čuvanju poslovne tajne.
          Autori su ponudili celovit i jasno izražen sistem inovacione delatnosti, sa komentarima i obrazloženjima postupaka od ideje do ostvarenja i pravne zaštite pronalaska i ostvarivanja  prava i obaveze po tom osnovu.
         Knjigu treba što pre objaviti i koristiti je u nastavi, praksi i oblasti koju obuhvata.
                                                                                                                           Dr Dragan Kukolj, redovni profesor,
                                                                                                                           Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
U nameri da pomognu u primeni sistema, autori su dali tematski urađen prikaz posebno po zakonima, tako da po svojoj sadržini i načinu pisanja , knjiga sadrži zbornik inovacione delatnosti, što predstavlja jedinastveni primer, koji do sada nismo imali u našoj stručnoj literaturi osim pojedinačnih tema o nekom od zakona iz te materije. Namera autora da priručnik prvenstveno služi poznavanju pravno uređenog sistema, kao uslova za primenu u praksi i u nastavi, sadržina je tako tematski podeljena da posebno obrađuje zakone: o inovacionoj delatnosti, o naučnoistraživačkom radu, o industrijskom dizajnu, o posebnim ovlašćenjima za zaštitu intelektualne svojine, o patentima, o žigovima, o čuvanju poslovne tajne, uz korišćenje odredaba Zakona o privrednim društvima , Zakona o obligacionim odnosima i Zakona o radu, u delu koji se odnose na sistem inovacione delatnosti.
                                                                                                                                   Dr Božidar Leković
                                                                                                                                  Ekonomski fakulter Subotica
O autorima
Dr Danilo Vujičić,profesor FTN Novi Sad, rođen  9.marta 1920. godine u Dolovima, Grahovo, Crna Gora. Radio u svojstvu rukovodioca računovodstvenih, ekonomskih i investicionih poslova. Objavio više brošura, knjiga i članaka iz oblasti privrede.
Slobodan D. Petrović,  diplomirani inženjer građevinarstva zaposlen na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Rođen 10. decembra 1962. godine u Titovom Užicu, Srbija. Radio na organizaciji i rukovođenju projektima. Zajedno su objavili knjige: Metodologija za procenu vrednosti imovine i kapitala (FTN Izdavaštvo Novi Sad, 2010) Preduzeće, participacija i akcionarstvo ( FTN Izdavaštvo Novi Sad, 2011) i izvršili oko 150 procena vrednosti imovine i kapitala privrednih društava.

• Nije moguće prikazati sliku.