431 Branislav Nerandžić, Veselin Perović "Upravljačko računovodstvo", 2. izdanje

16.10.2014. - 11:30
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Upravljačko računovodstvo” – 2. izd.

Autori: Branislav Nerandžić, Veselin Perović

Recenzenti: dr Danilo Vujičić, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
            dr Radojko Lukić, red. prof. Ekonomskog fakulteta u Beogradu
            dr Lidija Romić, red. prof. Ekonomskog fakulteta u Subotici

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
657.47 (075.8)

NERANDŽIĆ, Branislav, 1956-
  Upravljačko računovodstvo : računovodstvo za menadžere / Branislav
Nerandžić, Veselin Perović. – 2. izd. -  Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013
(Novi Sad : GRID) . – 404 str. : ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke nauke –
udžbenici" ; 431)

Tiraž 500. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-570-2

a) Upravljačko računovodstvo

(iz sadržaja)
Svako ulaganje u preduzeće (bilo čije i u bilo kom obliku) kojim se povećava kapital u preduzeću smatra se sopstvenim izvorima finansiranja i čini kapital ulagača. Ulaganje koje preduzeće treba da vrati, odnosno otplaćuje, čini tuđa sredstva (obaveze). U analizi bilansa stanja značajno je pitanje struktura pasive, koja u svom sintetičkom smislu čini sopstvene izvore (kapital) i tuđe izvore (obaveze).
(iz recenzije)
Autori su uspeli da svoje, očigledno, višegodišnje iskustvo u računovodstvu, reviziji i kontrolingu spoje sa širim teorijskim sadržajima, što korisnicima knjige omogućuje da u jednoj knjizi nađu sve o ovoj složenoj materiji, osim dela tehničkih poslova primene kontnog plana i tehničke obrade podataka i o tom delu u knjizi su dati širi prikazi ilustrovani konkretnim primerima planova, obračuna, kalkulacija, bilansa, procenjivanja vrednosti i analize stanja i poslovanja preduzeća.
Prof. dr Radojko Lukić, Ekonomski fakultet Beograd
(iz recenzije)
Knjiga je naročito pogodna za sveobuhvatnije učenje i upoznavanje računovodstva i upravljačkog računovodstva u nastavi na višim školama i fakultetima. Knjiga sasvim korisno može da koristi i kao priručnik koji može pomoći menadžerima prilikom upravljanja u preduzeću.
Prof. dr Lidija Romić, Ekonomski fakultet Subotica
(iz recenzije)
Iz tako opširnog prikaza fenomena upravljačkog računovodstva, propraćenog brojnim detaljima o troškovima, o načinu organizovanja, ostvarivanja i praćenja efekata, sa konkretnim primerima i grafičkim ilustracijama i istaknutog znatno obimnijeg sadržaja od nužnosti da se prikaže i nauči predmet iz naslova knjige, može se zaključiti da je namera autora da se u preduzećima uredi sistem računovodstva tako da istovremeno sadrži obavezne elemente i podatke i da obezbeđuje analitičko planiranje i praćenje utrošaka u materijalnom obliku koji će biti podloga za upravljanje procesom u toku njegovog izvršavanja i obezbeđivati podatke za obračunavanje vrednost učinaka, troškova i efekata.
Prof. dr Danilo Vujičić, Fakultet tehničkih nauka Novi Sad
(o autorima)
Dr Branislav Nerandžić rođen je 1956. godine u Novom Sadu. Diplomirani je ekonomista. Doktorirao je na Fakultetu tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu. Oblasti njegovog profesionalnog interesovanja obuhvataju industrijsku organizaciju i menadžment, upravljačko računovodstvo, specijalna računovodstva, primenjene instrumente upravljanja organizacijama, mikoekonomsku analizu, reviziju, internu reviziju i poslovne finansije. Stekao je zvanja revizora i ovlašćenog računovođe. U svojoj profesionalnoj karijeri bio je inspektor i revizor u Službi društvenog knjigovodstva, direktor ekonomskih, računovodstvenih i finansijskih poslova u dva privredna sistema, član Upravnog odbora „Panonske banke“, predsednik Upravnog odbora „Pan revizije“, član Odbora za reviziju i računovodstvo „Naftne industrije Srbije“, predsednik Nadzornog odbora „Fabrike izolacionog materijala“ Kanjiža. Dosad je objavio veći broj članaka u domaćim i međunarodnim časopisima. Autor je knjige „Interna i operativna revizija“. Koautor je knjige „Ekonomika moderna“. Koautor je knjige „Priručnik za investicije“. Član je saveza ekonomista Srbije, Saveza računovođa i revizora Srbije i Udruženja internih revizora Srbije.
Dr Veselin Perović rođen je 1957. godine u Peći. Diplomirani je ekonomista. Doktorirao je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Oblasti njegovog interesovanja obuhvataju finansijski menadžment, kontroling, upravljačko računovodstvo i mikoekonomsku analizu. Stručno se usavršavao u Austriji 2002, Italiji 2003, i Nemačkoj na Kontroller Akademie 2008. i 2009. godine. U svojoj profesionalnoj karijeri bio je rukovodilac plana i analize u velikom privrednom sistemu, direktor je konsultantske firme, uključen je u veći broj projekata restruktuiranja realnog sektora. Objavio je više desetina stručnih članaka u domaćom i međunarodnim časopisima. Autor je knjige „Kontroling“ (2007), koautor knjiga: „Ekonomika Moderna“ (2004) i „Priručnika za investitore“ (2008). Član je International Controller Verein (ICV) iz Nemačke od 2007. i The Society for Advancement of Socio – Economics (SASE) Paris – Francuska od 2009. godine.

• Nije moguće prikazati sliku.