455 Marija Vićević "Bioenergetska goriva"

16.10.2014. - 13:42
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Bioenergetska goriva”

Autor: Marija Vićević

Recenzenti: dr Miladin Brkić, red. prof. u penziji Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
       dr Biljana Miljković, docent Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Štampa: Grafomarketing, Novi Sad
Štampanje odobrio:
Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.1 (075.8)

VIĆEVIĆ, Marija
  Bioenergetska goriva / Marija Vićević. - Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad : FTN, Grafomarketing) .
– IX, 138 str. : ilistr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke
nauke - udžbenici" ; 455)

Tiraž 50. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-605-1

a) Biogoriva

Iz sadržaja
Osnovna namena knjige je da upozna čitaoca sa najnovijim istraživanjima, sirovinama i tehnikama dobijanja biogoriva. Izložena materija kroz šest poglavlja obrađuje relevantne oblasti od obnovljivih izvora energije i biomase, do trenutnog potencijala i primene biogoriva u Republici Srbiji. Kroz celokupno izlaganje teorijske postavke su propraćene ilustrativnim primerima koji olakšavaju razumevanje materije.

O autoru
Marija Vićević je diplomirala na Tehnološko-metalurškom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1997. godine. Od 1997. do 2009. godine radila je kao naučni istraživač u Centru za intenzifikaciju i inovaciju procesa, na Njukasl univerzitetu u Velikoj britaniji, gde je završila doktorske studije iz hemijskog inženjerstva i naprednih materijala 2004. godine. Od 2009. godine je zaposlena na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu kao docent.

Iz recenzija
„Smatram da je udžbenik napisan na odgovarajućem stručnom i naučnom nivou, materija je veoma dobro odabrana i raspoređena po poglavljima, čitalac se postupno uvodi u upoznavanje jedne oblasti, pa druge i tako redom, sa sličnom metodološkom problematikom.Kod svake oblasti dat je ukratko naglasak na energetsku, a naročito na ekološku komponentu proučavanja materije. Takođe nadam se da će ovaj udžbenik korisno poslužiti i drugim stručnim ljudima van fakulteta da prihvate korisne informacije o korisnosti upotrebe obnovljivih izvora energije u narednom periodu ekonomskog razvoja naše države.
Milan Brkić, redivni profesor (u penziji)

„Bioenergetska goriva, načini dobijanja, prerade i mogućnost korišćenja, predstavljaju veoma aktuelne teme danas. Udžbenik, kroz poglavlja Uvoda, Biomase, Biogasa, Biodizela, Bioetanola i Biogoriva u Republici Srbiji, pruža veoma dobar presek ovih tema, a studentima pruža da se postepeno uvedu u ovu problematiku. Pored toga, htela bih da naglasim da su u udžbeniku prikazane najsavremenije metode dobijanja i korišćenja ovih vrsta goriva, kao i činjenicu da ovakvih udžbenika nema u našem okruženju.
Biljana Miljković, docent

• Nije moguće prikazati sliku.