Predmet: Projektovanje sistema zasnovanih na računaru (06 - RT43)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastRačunarska tehnika i računarske komunikacije

Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Osnovi algoritama i struktura DSP-a 1dada
Programska podrška u realnom vremenu 1dada
Ovladavanje studenata osnovama modelovanja i projektovanja sistema zasnovanih na računarima. Osposobljavanje za projektovanje korišćenjem UML formalnog jezika, realizaciju i verifikaciju sistema sa težištem na mobilne / uslužne robote.
Usvajanje postupaka i alata za modelovanje, projektovanje i realizaciju sistema zasnovanih na računarima.
Uvod. Osnove projektovanja složenih upravljačkih sistema. Opis složenih fizičkih sistema kao objekata upravljanja u realnom vremenu. Osnovne metode i tehnike analize, modelovanja i razvoja sistema zasnovanih na računaru. Metode identifikacije komponenti sistema. Metode simplifikacije složenih sistema. Arhitektura i komponente sistema zasnovanih na računaru, raspodela aktivnosti po komponentama, ocena performansi i raspoloživosti ukupnog sistema. Razvojni ciklus sistema zasnovanih na računaru. Modeliranje, inženjering tehničkih zahteva i specifikacija sistema zasnovanih na računaru. Metodi integracije i ispitivanja. Formalni jezici za modelovanje sistema: od Petri mreža do UML. Tipični sistemi zasnovani na računaru (akviziciono - upravljački sistemi u industriji i saobraćaju – SCADA, mobilni i uslužni roboti). Metode inteligentnog upravljanja, predikcije i dijagnostike u sistemima zasnovanim na računaru.
Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe. Konsultacije. Nastava se izvodi kao blok nastava iz dva dela. U prvom delu blok nastave studenti slušaju predavanja iz teorije u prepodnevnom terminu. U popodnevnom terminu se izvode računarske vežbe. U drugom delu blok nastave, student izrađuje zadatke koji obuhvataju njegov ispitni rad.
D. KukoljProjektovanja sistema zasnovanih na računarima, skripte2005Srpski jezik
I. Bašičević, M. Dražić, V. Đurković, U. GrbićPraktikum iz projektovanja sistema zasnovanih na računarima2005Srpski jezik
Predmetni projekatdada30.00
Kolokvijumdane40.00