Predmet: Energetska elektronika u pogonu i industriji (17 - EE424A)

Naučna oblastEnergetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 10.10.2005..

Osnovni cilj predmeta je sticanje znanja vezanih za primenu energetske elektronike u industrijskim pogonima. Sticanje potrebnih znanja za implementaciju električnih pogona sa frekventnim pretvaračima.
Poznavanje vrsta pretvarača energetske elektronike i načina analize njihovog rada. Poznavanje tehnika akvizicije i obrade signala u industrijskom okruženju. Poznavanje načina kontrole i vođenja industrijskih procesa.
Uvod. Projektovanje uređaja energetske elektronike za pogon i industriju. Značaj uređaja energetske elektronike u pogonima. Opšte karakteristike i tipovi frekventnih pretvarača. Tehnike upravljanja i regulacije brzine i momenta u industrijskim pretvaračima učestanosti.Tehnike impulsno širinske modulacije. Opterećenje električnih mašina napajanih iz industrijskih pretvarača učestanosti. Senzori u industriji. Vrste i tipovi. Zračenje i viši harmonici – elektromagnetna kompatibilnost (EMC).
Predavanja i laboratorijska vežbanja su usmerena na upoznavanje i samostalno rukovanje savremenim elementima industrijske automatizacije. Predviđa se poseta fabrikama u cilju potpunog razumevanja gradiva koje je teorijski izlagano i praktično proveravano na laboratorijskim vežbanjima.
Vasić, V., Oros, Đ.Energetska elektronika u pogonu i industriji2012Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Dokić, B.Energetska elektronika-pretvarači i regulatori2000Elektrotehnički fakultet, Banja LukaSrpski jezik
Složeni oblici vežbidada60.00
Prisustvo na laboratorijskim vežbamadada5.00