Предмет: Основи програмирања и програмских језика (17 - IFE110)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областПримењене рачунарске науке и информатика

Катедра за примењене рачунарске науке

Програм се примењује од 30.09.2005..

Предмети којима је предуслов предмет Основи програмирања и програмских језика

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Напредно програмирање и програмски језицидада
Теорија алгоритамадане
Уводно образовање студената у областима алгоритама, структура података, програмирања и програмских језика. Овладавање принципима и техникама алгоритамског начина размишљања и реализације алгоритама у програмским језицима коришћењем одговарајућих структура података.
Студенти треба да стекну основна знања о алгоритмима, програмирању, програмским језицима и структурама података. Студенти треба да овладају вештинама разумевања алгоритама и структура података и да буду обучени за самосталну имплементацију алгоритама у изабраном програмском језику.
Увод у алгоритме, програмирање и концепте програмских језика. Решавање проблема применом рачунара. Појам, представљање, особине и сложеност алгоритама. Претраживање и сортирање. Модели израчунавања. Тјурингова машина. Черч-Тјурингова теза. Формални опис синтаксе програмских језика: БНФ, ЕБНФ и синтаксни дијаграми. Основни елементи програмских језика. Основни и изведени типови података. Оператори и изрази. Контрола тока. Потпрограми. Рекурзија и рекурзивне функције. Датотеке. Апстрактни типови података и структуре података. Линеарне структуре података – низ, спрегнута листа, стек, ред, хеш мапа. Нелинеарне структуре података – стабло, граф. Преглед парадигми програмских језика – процедурално, објектно-оријентисано и функционално програмирање. Структурирано програмирање. Тестирање и документовање програма.
Настава се изводи у облику предавања, рачунарских вежби у рачунарској лабораторији и консултација. Током целокупног процеса извођења наставе, студенти су подстицани на интензивну комуникацију, критичко резоновање, самостални рад и активан општи однос према процесу учења. Услов за добијање потписа и излазак на завршни испит представља извршење свих предиспитних обавеза, у минималном обиму од 30 поена.
Kernighan, B. W., Ritchie D. M. Programski jezik C2003CET, BeogradСрпски језик
Краус, Л.Програмски језик C са решеним задацима1993Микро књига, БеоградСрпски језик
Мило ТомашевићАлгоритми и структуре података2008Академска мисаоСрпски језик
Knuth, D.E.</end>The Art of Computer Programming1998Addison-Wesley, Upper Saddle RiverЕнглески