Predmet: Analiza i upravljanje distributivnih mreža (17 - EE415A)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastElektroenergetika

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 10.10.2005..

Predmeti kojima je preduslov predmet Analiza i upravljanje distributivnih mreža

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Izabrana poglavlja iz vođenja elektroenergetskih mreža u uslovima kvaradane
Proučiti osnovne principe i metode eksploatacije, upravljanja i regulacije distributivnih mreža (DM), savremene alate za rešavanje pojedinih praktičnih problema i uticaj deregulisanog tržišta električne energije na upravljanje DM.
Upoznavanje sa osnovnim modelom za pojedine probleme analize i upravljanja DM. Poznavanje analitičkih postupaka i programskih alata za rešavanje problema analize i upravljanja DM. Osposobljenost studenata da modeluju i rešavaju navedene probleme u realnim DM.
Osnovi problemi analize i upravljanja DM. Sistemi upravljanja DM – DMS (opis, struktura, analitičke energetske funkcije i drugo), sistemi automatskog upravljanja, vrste opreme u centrima upravljanja. Proračuni u DM: tokova snaga i estimacije stanja DM, proračun režima s kvarovima (kratkim spojevima i prekidima provodnika), analiza gubitaka i pouzdanosti u DM. Upravljanje: regulacija napona i reaktivnih snaga, metode regulacije napona, regulacija napona transformatora s regulacijom pod opterećenjem i u beznaponskom stanju.
Predavanja; Auditorne vežbe; Konsultacije.
Strezoski, V.Sistem regulacije napona distributivnih mreža1997Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
D. Popović, D. Bekut i V. DabićSpecijalizovani DMS algoritmi2011DMS Group, Novi Sad.Srpski jezik
Testdada20.00
Prisustvo na vežbamadada5.00