Saradnja FTN-a i BNCA ženskog koledža za arhitekturu iz Indije

28.11.2018. - 11:49

Radionica na temu Strategije dizajna i fabrikacije skloništa za zaštitu od vremenskih nepogoda održana je 14. i 15. novembra na Fakultetu tehničkih nauka.

Radionica je podržana od strane inicijative Ujedinjenih nacija za visoko obrazovanje (UNAI), a na njoj je učestvovalo četrdeset studenata, trideset iz grada Pune u Indiji i deset sa Fakulteta tehničih nauka iz Novog Sada. Organizatori radionice su BNCA ženski koledž za arhitekturu (jedini koledž u Indiji specijalizovan za digitalne tehnologije u arhitekturi) i Centar za digitalni dizajn, FTN, Novi Sad sa Departmana za arhitekturu. Radionicu su vodili dr Bojan Tepavčević i Dejan Mitov.

Zadatak  učesnika bio je dizajn skloništa čija se struktura može pakovati kao ravan materijal, koje je jednostavno za masovnu produkciju, ima odgovarajuću stabilnost, lako je, plovi i predstavlja zaštitu od kiše.

Prvog dana studenti su se upoznali sa tehnikom savijanja papira - origamijem i upotrebom origami struktura u arhitekturi, pravili digitalne i fizičke modele od papira pripremljene na laserskom sekaču u Laboratoriji za ditigalnu fabrikaciju u arhitekturi i oblikovali svoja origami skloništa i šeme za savijanje korišćenjem automatskog algoritma koji je osmišljen i kreiran u okviru Centra za digitalni dizajn.

Drugog dana studenti su imali priliku da naprave i prototip skloništa u razmeri 1:2 koji može da se koristi u slučaju obilnih padavina i poplava korišćenjem jedne table propilena. Model je rasklopiv, lako prenosiv i njegova plovnost je testirana na Dunavu u blizini Univerziteta.

Nije moguće prikazati sliku.