Predmet: Poslovna inteligencija i sistemi skladišta podataka u infrastrukturnim sistemima (17 - ESI087)

Naučna oblastPrimenjeno softversko inženjerstvo

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 30.07.2017..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Projektovanje baza podatakadada
Uvod u baze podatakadada
Specijalističko obrazovanje studenata u oblasti razvoja data warehouse (DW) sistema i njihove primene u oblasti poslovne inteligencije, odnosno softverske podrške strateškog i taktičkog menadžmenta organizacionih sistema. Ovladavanje algoritmima i tehnikama istraživanja podataka u oblasti informacionih sistema i sistema za podršku odlučivanju.
Sticanje veština i znanja, neophodnih za projektovanje i realizaciju sistema poslovne inteligencije i skladišta podataka u industrijskom i poslovnom domenu. Stavljanje DW sistema u funkciju informacionih sistema i sistema za podršku odlučivanja.
Karakteristike, zadaci i oblasti primene DW sistema u elektroenergetici. Strateška analiza organizacionih sistema u funkciji razvoja DW sistema i sistema poslovne inteligencije. Planiranje razvoja DW sistema. Opšta metodologija projektovanja DW sistema. Opšta arhitektura DW sistema. Korporativni DW sistemi i Data Mart sistemi. Opšta struktura i projektovanje šeme baze podataka za DW sisteme. Metode i tehnike inicijalnog punjenja i naknadnog osvežavanja DW baze podataka. Izdvajanje, transformisanje i punjenje podacima DW baze podataka – ETL proces. Generisanje agregiranih podataka u DW bazama podataka. Mehanizmi sistema za upravljanje bazama podataka, namenjeni za podršku implementacije DW sistema. Obezbeđenje performantnosti rada DW sistema. Sistemi za podršku odlučivanju. OLAP analize podataka i alati. Tehnike i alati za kreiranje izveštaja. Tehnike i alati za istraživanje podataka u DW sistemima. Primena u softverskom modelu infrastrukturnog sistema. Pregled algoritama i model podataka u infrastrukturnim sistemima. Numerički proračuni u infrastrukturnim sistemima.
Nastava se izvodi u obliku predavanja, auditornih i računarskih vežbi (u računarskoj laboratoriji) i konsultacija. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intezivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan odnos prema procesu nastave. Uslov za dobijanje potpisa i izlazak na završni ispit predstavlja izvršenje svih predispitnih obaveza, u minimalnom iznosu od 30 poena.
William H. InmonBuilding The Data Warehouse, 3rd Edition2002John Wiley & Sons, Inc, USAEngleski
Ralph Kimball, Margy Ross The Data Warehouse Toolkit: The Complete Guide to Dimensional Modeling, 2nd Edition2002John Wiley and Sons, Inc.Engleski
Matteo Golfarelli, Stefano RizziData Warehouse Design: Modern Principles and Methodologies2009McGraw-Hill, USAEngleski
A.Murray, T.GrubesicCritical Infrastructure - Reliability and Vulnerability2007SpringerEngleski