Predmet: Inteligentno privređivanje i efektivni menadžment (12 - IM2101)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastProizvodni sistemi, organizacija i menadžment

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Cilj predmeta je sticanje osnovog znanja o inteligentnom privređivanju i efektivnom menadžmentu, činiocima i podlogama za razvoj inteligentnih sistema privređivanja, kao i primena znanja, veština i iskustva na problemima unapređenja procesa rada i rešavanju problema donošenja odluka na osnovu struktuiranih i nestruktuiranih podataka iz svih delova poslovnog sistema.
Studenti će biti osposobljeni da potpuno razumeju značaj i ulogu znanja, iskustva i veština u donošenju odluka na svim nivoima poslovnog sistema, da primene postupake inteligentnog privređivanja u rešavanju praktičnih problema, poboljšaju sposobnost prihvatanja novih znanja i mogućnosti primene istih sa ciljem prilagođavanja novim promenama u okolini i preduzeću.
Pojam inteligentno privređivanje. Pojam efektivni menadžment. Osvrt na promene u razvoju procesa rada. Očekivane promene u svetu rada i privređivanja – predviđanja. Privređivanje – osnovna tehnologija društva. Osnovne pokretačke poluge u razvoju procesa inteligentnog privređivanja. Složenost, fleksibilnost i upravljanje procesima privređivanja. Osnovni prilazi u razvoju procesa privređivanja. Savremani prilazi u razvoju procesa privređivanja. Osnovni činioci efektivnog razvoja procesa inteligentnog privređivanja. Menadžment za procese inteligentnog privređivanja. Alati poslovne inteligencija i primena u ostvarenju inteligentnog privređivanja. Pogled u budućnost.
Predavanja sa primerima svetskih dostignuća u razvoju inteligentnog privređivanja. Laboratorijske vežbe u kojima se analiziraju primeri inteligentnog privređivanja, izrada praktičnih primera i seminarskog rada vezanog za rešavanje problema iz prakse.
Zelenović, D.Inteligentno privređivanje2011Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih naukaSrpski jezik
Thanuhuber, M.J.The Intelligent Enterprise2005Phisica-Verlag HeidelbergEngleski
Leibowitz, J.Strategic Intelligence2006Taylor & FrancisEngleski