Predmet: Upravljanje telekomunikacionim mrežama i servisima (06 - EK540)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastTelekomunikacije i obrada signala

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Izučavanje filozofije održavanja i novih pristupa upravljanju mrežom i servisima. Proučavanje primene konkretnih standarda.. Izrada modela upravljivih mrežnih resursa. Proučavanje operativnih procesa telekom operatora i načina za njihovu optimizaciju. Izrada modela upravljačkih sistema za jednostavnije upravljive objekte.
Studenti će naučiti kako da planiraju upravljanje telekomunikacionom mrežom i servisima. Razumeće tipove organizacije održavanja i upravljanja. Studenti će se naučiti kako da primenjuju standarde međunarodnih organizacija u oblasti upravljanja mrežama i servisima. Naučiće osnove za planiranje upravljačkih platformi . Studenti će naučiti da planiraju poslovne procese telekom operatora i ponuđača servisa uz korišćenjem mape telekom procesa i načine profilisanja korisnika . Studenti će moći da razumeju uređivanje procesa u pružanju servisa i mogućnosti optimizacije operativnih poslova.
Uvodna predavanja: Promena filozofije održavanja prema konceptu upravljanja (filozofija održavanja mreža i servisa, koncept upravljanja, procesi u telekomunikacijama, međunarodne organizacije i standardi u oblasti upravljanja mrežama I servisima). Principi upravljanja telekomunikacijama (TMN principi, alati za upravljanje, protokoli, platforme za realizaciju upravljanja, ITU-T preporuke). Primena koncepta upravljanja mrežama i servisima (SDH upravljanje, ATM upravljanje, GSM i UMTS upravljanje, upravljanje servisima, definisanje poslovnih procesa telekom operatora i ponuđača servisa, planiranje poslovnih procesa korišćenjem mape telekom procesa). Uloga procesa i potprocesa u reorganizovanju telekom operatora (reinžinjering poslovnih procesa).
Predavanja. Auditorne vežbe. Konsultacije.
N. Gospić, W. Widl, D. Vučković, A. KostinOsnove upravljanja telekomunikacijama2004Saobraćajni fakultet i Akademska misao, BeogradSrpski jezik
TM ForumTOM , e-TOM****www.tmforum.orgEngleski
Testdada10.00