Predmet: Odabrana poglavlja iz inovacija i preduzetništva (17 - IMDR70)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastIndustrijski marketing, preduzetništvo i inovacije
MultidisciplinarnaDa

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment

Program se primenjuje od 22.10.2012..

Cilj predmeta jeste da razvije i unapredi razumevanje teorijskih i empirijskih pitanja u oblasti inovacija i preduzetništva. Ovaj predmet treba da omogući studentima da (1) jasno sagledaju promene, trendove i uticaje različitih karaktera u oblasti inovacija i preduzetništva; (2) da identifikuju strategije i načine sprovođenja promena unutar organizacije (proizvodne/uslužne); i (3) da analiziraju uticaj promena koje nose inovacije i preduzetništvo na postojeća preduzeća (MSP, kompanije – multinacionalne, velike, industrijske grane, institucije za podršku preduzetništvu i inovacijama, i dr.). Takođe, studenti bi trebali da razumeju uticaje dinamičnog poslovnog okruženja na kreiranje inovativnih strategija preduzeća i strategije upravljanja inovacijama.
Studenti koji odlsušaju predmet i polože ispit iz ovog predmeta su osposobljeni da samostalno i jasno (1) steknu uvid u napredno razumevanje istraživanja, metodologije i prilaza u izabranoj oblasti; (2) uporede i analiziraju principe i prilaze unutar nekoliko teorijskih tradicionalnih i savremenih prilaza u oblasti inovacija i preduzetništva; (3) pokažu istraživačke sposobnosti u kritičkom ispitivanju relacija između teorijskih objašnjenja, metoda, istraživačkih problema i pitanja i empirijskih podataka u odabranoj oblasti; (4) primene stečeno znanje i tehnike kako bi analizirali određena istraživanja u oblasti.
Priroda preduzetništva i mogućnosti – uvodni elementi, poslovanje na osnovu uočavanja mogućnosti u okruženju, izvori mogućnosti; aktivno istraživanje i otkrića; veza mogućnosti i poslovnog koncepta. Tržišni elementi komercijalizacije mogućnosti – tehnike istraživanja, procena veličine tržišnih mogućnosti. Poslovna ideja i testiranje izvodljivosti poslovne ideje; podsticanje, kreiranje poslovnih ideja u organizacijama. Otkrivanje preduzetničkih mogućnosti i modeli odlučivanja. Koncept inovacija – različiti pravci istraživanja i procena primene određenih modela u promenljivim uslovima spoljašnjeg okruženja. Poslovni modeli – inovacioni procesi, preduzetništvo, razvoj organizacije. Analiza rezultata različitih istraživanja u oblasti inovacija, preduzetništva i tehnologije. Uočavanje i izbor ključnih elemenata istraživanja. Analiza različitih tehnika, alata i modela za sticanje konkurentske prednosti putem inovacija.
Predavanja. Konsultacije. Seminarski rad. Praktični primeri. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razumevanju teoretskog dela gradiva. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.
Borocki, J.Preduzetništvo, inovacije i razvoj preduzeća2015Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Borocki, J., Dobromirov, D., Radišić, M., Milinković, M.Key success factors of companies’ innovation activities2012Entrepreneurial conference 2012 PROCEEDINGS- II Entrepreneurial conference Recruitment Through The Prism Of Entrepreneurship, Podgorica, Montenegro, 20.5.2012.,pp.213-221Engleski
Kaufman, J., Woodhead, R.Stimulating innovation in products and services : with function analysis and mapping2006Wiley-Interscience, HobokenEngleski
Ris, E.Startup način : kako moderne kompanije koriste preduzetnički menadžment da transformišu kulturu i upravljaju dugoročnim rastom2018iLearn, BeogradSrpski jezik